Грудень 6, 2019

Анонс музейних заходів та виставок з 09 по 15 грудня 2019 року

Заходи

09 грудня о 16:00 відбудеться вечір пам’яті видатного українського письменника-гумориста Остапа Вишні і його дружини заслуженої артистки України Варвари Олексіївни Губенко-Маслюченко. В програмі вечора –  огляд унікальної виставки «Сміх і сльози», присвяченої 130-річчю від дня народження Остапа Вишні, виступи науковців, артистів, письменників, презентація відреставрованої художником Валерієм Амеліним давньої української ікони Святої Варвари Великомучениці. Модерують: літературознавець Сергій Гальченко та історик Юрій Шаповал

 IMG_1051_новый размер

 

10 грудня о 17:00 відбудеться нова зустріч у рамках мистецького проєкту Національного музею літератури України та Національної спілки письменників України «Майстри слова». Цього разу із шанувальниками художнього слова зустрінеться відомий поет, перекладач, літературознавець, український дипломат, заслужений діяч мистецтв України, професор Рауль Чілачава. Модератором виступить український сходознавець-тюрколог, перекладач, критик, професор Григорій Халимоненко.

 RAUL-ChILAChAVA_новый размер

 

11 грудня о 11:30 відбудеться Презентація двох частин “Чарівного шкільного автобуса” видавництва “Веселка”: «На водогінній станції» і «У вулику». Юних відвідувачів чекають цікаві вікторини, конкурси і заохочувальні призи. Тож зануримося всі разом у цікаву науково-пізнавальну подорож. Модератор презентації –  Бондаренко Олексій, директор видавництва “Веселка”. Ведуча презентації – Змієвська Ольга, керівник “Будинку дитячої книги”. Учасники – Бондаренко Марія, Змієвська Богдана. Презентація відбуватиметься за участі представника посольства США в Україні.

 

12 грудня о 13:00 в рамках “Фестивалю Святого Миколая”, який проводить Творче об’єднання дитячих письменників України, пройде конкурс “Проілюструй твір улюбленого письменника”. Учасники конкурсу (школярі) із допомогою українських художників спробують намалювати ілюстрацію до улюбленого твору українського письменника. До участі в конкурсі запрошуються школярі 5–8 класів, а також письменники та художники, які зможуть допомагати дітям у створенні ілюстрацій.

 

12 грудня о 16:00 Національний музей літератури України та видавництво «Ярославів Вал» запрошують на презентацію поетичної книжки Любові Проць «Недільні небеса».

 ПРОЦЬ_реклама_новый размер

 

13 грудня о 13:00  ПЕРЕНЕСЕНО!!!!!  творча зустріч із дитячою письменницею, володаркою низки літературних премій Зіркою Мензатюк. Вона відома читачам як авторка яскравих і захоплюючих дитячих книг, наповнених веселими пригодами, чарівними персонажами і істинно українськими мотивами. Зірка Мензатюк – авторка понад 30 книжок: “Тисяча парасольок”, “Як я руйнувала імперію”, “Чарівні слова. Казочки про мову”, “Київські казки”, “Таємниця козацької шаблі”, “Ангел Золоте волосся”, “Дике літо в Криму” та багатьох інших.

 

Виставки

Експонуються:

  • виставка “Сміх і сльози Остапа Вишні” до 130-річчя від дня народження письменника. Сама назва виставки презентує її концепцію – трагічну творчість і долю письменника-сатирика й гумориста, блискучий апогей якої припадає на 20-ті та самісінький початок 30-х років ХХ ст. Виставка «Сміх і сльози Остапа Вишні» містить надзвичайно багато цінних експонатів – виданння письменника 1920-х, і 1940-х років, його рукописи й машинописи з правками, оригінальні фотографії та особисті речі. Серед них – круглий столик, елегантна різьблена поличка, настільна лампа, вази з його помешкання, різнорідне письмове приладдя, папка письменника, його окуляри, ліхтарик «жучок», рибальське й мисливське знаряддя, безцінна чашечка, яку, за музейною легендою, він (фантастика!) зберіг у таборах.  Досить презентабельно виглядає й мистецька частина експонатів. Насамперед це два прижиттєві портрети Остапа Вишні – дуже вдале пастельне зображення письменника роботи Зиновія Толкачова (1948) та не менш виразний графічний ескіз І.Семенова (1953). Вдало доповнюють мистецький ряд експозиції й уже пізніші ілюстрації до «Мисливських усмішок» художника Ю.Северина.

Виставка О.Вишня 2019_новый размер

 

  • виставка «КАМЕРТОН УКРАЇНСЬКОГО ВСЕСВІТУ» – до 100-річчя  Миколи Лукаша. Виставка представляє творчий доробок Миколи Лукаша в унікальних матеріалах, які зберігаються у фондах музею. Микола Лукаш (19.12.1919 р., м. Кролевець (Сумщина) – 29.08.1988 р., Київ) – поліглот, ерудит, поет, лексикограф, «лицар спокійної гідності» (Є.Сверстюк), «геній побіч нас» (Вал.Шевчук). Глибокий знавець двох десятків мов, ерудований тлумач світової літератури, феноменально лінгвістично обдарований Микола Лукаш не має рівних собі й досі. 50-60-і роки ХХ століття – це потужне входження Миколи Лукаша в простір української культури. На виставці ці роки представлені в перших п’яти вітринах – від «Фауста» Й.-В.Гете, Р.Бернса  (М.Лукаш та В.Мисик), Г.Гейне (колективний переклад) до М.де Сервантеса «Премудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі». Окрема сторінка доробку майстра – переклади М.Лукаша для маленьких українців – з італійської Дж. Родарі, з болгарської – Е.Пелина. Особливе місце відведено унікальним матеріалам: рукописам, автографам, світлинам, меморіальним речам, оригінальній творчості самого перекладача, першовиданням окремих книг, поетичних збірок та посмертної збірки перекладених М.Лукашем творів 35 авторів з 11 мов світу.

25.11.2019 Камертон укр. всесвіту_новый размер

 

  • виставка «Янголи сумують», присвячена 86-ій річниці Голодомору в Україні. Серед експонатів виставки – живописні полотна Валерія Франчука, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка. На виставці також представлено раритетні видання із фондів музею про цю трагічну сторінку нашої історії, створені письменниками у вигнанні: Уласа Самчука, Василя Барки,  Ігоря Качуровського, Докії Гуменної, Богдана Бойчука та ін. Відвідувачі виставки зможуть ознайомитися з художніми творами  про Голод 1932-1933 років, що були опубліковані в роки незалежності: Анатолія Дімарова, Василя Голобородька, Антоніни Листопад та ін. Окремий комплекс – спогади про голодомор спогади тих, хто пережив це жахіття. «Розголошення Голодомору, – на думку Євгена Сверстюка, – прискорювало падіння імперії зла…».

Афиша Франчук 23.11.19._новый размер

 

  • художня виставка “Зачаровані сади”, яка проводиться в рамках культурно-мистецького проекту Коло Катерини, що проводиться Дирекцією художніх виставок вже третій рік поспіль і задуманий як щорічний міні-фестиваль сучасного мистецтва. Виставка репрезентує гурт надзвичайно яскравих творчих особистостей. Поряд з неабияким інтересом до експерименту, новітніх форм і змістів, сучасних мистецьких контекстів, це мистецтво глибоко пов`язане із світовими та національними художніми традиціями. Окрім того, учасниці цього проекту уособлюють той тип сучасної жінки-художниці, яка високо цінує рівень вербального та візуального висловлювання, його інтелектуальну складову. Невипадково цей виставковий проект пов`язаний із Святою Катериною, яка у західній традиції вважається символом жіночої інтелектуальності, покровителькою освіти і навчання, художньої творчості. Учасниці культурно-мистецького проєкту: Анна Духовична, Ганна Лук’яненко, Ірина Єремеєва, Катерина Косьяненко, Катерина Свіргуненко, Марія Скочок, Ніна Бондаренко, Олександра Лук’яненко, Олена Токачова, Ольга Ворона, Тамара Гержан, Юлія Скрипка.

2019_A1afisha _Katerunu_prew_новый размер

 
  • літературно-мистецька виставка «З книжкової полиці: книги Зірки Мензатюк». Це вже четверта виставка у рамках літературно-мистецького проєкту «З книжкової полиці», який має на меті популяризувати сучасну українську літературу для дітей. На виставці представлено книги дитячої письменниці Зірки Мензатюк та ілюстрації до її творів відомих художників Тетяни Семенової, Костя Лавра, Катерини Штанко, Світлани Хміль, Оленки Бугренкової, Грасі Олійко, Корнелії Коляджин. Нашими партнерами стали видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Видавництво Старого Лева», «Букрек» та «Знання». Зірка Мензатюк –  дитяча письменниця-казкарка, журналістка. Авторка понад п’ятнадцяти книжок для дітей та підлітків. Лауреат літературних премій імені Наталі Забіли, імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва, Міжнародного літературного конкурсу в США. Невід’ємним розділом виставки є інтерактивні зони для гри та відпочинку наших маленьких гостей.

Афіша Мензатюк полиця_новый размер

 
  • “Повір у себе” – таку назву має виставка робіт вихованців спеціалізованої школи-інтернату № 15 м. Києва, присвячена Міжнародному дню людей з інвалідністю. Творча співпраця музею і школи приємна і давня. Впродовж року – це творчі зустрічі дітей із письменниками та митцями, тематичні екскурсії, квести і, звичайно, виставки. Діти з особливими потребами школи-інтернату №15 талановиті своїми здібностями, прагненням до самовираження, мають чисту, прекрасну душу. Про це свідчать їх виставкові роботи: живопис, вишивка, роботи з бісеру, з природних матеріалів, солоного тіста тощо. Педагоги школи відкривають таланти, вчать розуміти та творити красу навколишнього світу, жити повноцінним життям.