Січень 27, 2020

Анонс музейних заходів та виставок з 27 січня по 02 лютого 2020 року

Заходи

28 січня о 17:00 в Національному музеї літератури України гостем спільного з Національною спілкою письменників проєкту «Майстри слова» стане відомий сучасний прозаїк Любко Дереш. Автор читатиме уривки про кохання з власних творів, у тому числі й неопублікованих, розповість про особливості літературного процесу в Україні, поділиться власним письменницьким досвідом та відповість на запитання модератора заходу – Юлії Бережко-Камінської та всіх охочих, які цього дня завітають до літературного музею.

Дереш 28.01.20._o_новый размер

 

29 січня об 11:00 відбудеться ДЕНЬ українського поета-шістдесятника Василя Симоненка. Молодий, талановитий і сповнений любові до життя, він став першою жертвою політичних репресій, які незабаром розпочнуть «стишувати» тих, хто має свій голос і почуває в собі сміливість відстоювати правду. Ми згадуватимемо про тих, хто вище за власну безпеку поставив Істину. Старший науковий співробітник Наталя Кучер проведе тематичну екскурсію унікальною експозицією й розповість про долю тих, кого згодом назвуть «шістдесятники». У програмі заходу: виступ доктора філологічних наук Людмили Тарнашинської – директора Центру дослідження проблематики українського шістдесятництва Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН Українипоезії Василя Симоненка читатиме лауреат премії імені Василя Стуса Галина Стефанова, пісні звучатимуть у виконанні співака і композитора Ігоря Якубовського.

Афіша Симоненко 29.01.20._новый размер

 

29 січня о 17:30 відбудеться презентація другого видання книги Віктора Кубайчука “Хронологія мовних подій в Україні. Зовнішня історія української мови ІХ-ХХ ст.”. У книжці стисло відображено культурні, освітні, політичні, мистецькі події ІХ-ХХ сторіч, що мали вплив на розвиток та побутування української мови й складають кістяк її зовнішньої історії. Згадано найвизначніші постаті, започаткування найважливіших освітніх закладів, наукових інституцій, видавництв, культурних осередків, періодичних видань. Подано посилання на джерела, що дає змогу користуватися книжкою як бібліографічним довідником. У презентації братимуть участь культурні та громадські діячі: письменниця, журналістка Леся Воронина, редактор видавництва “Критика” Вадим Дивнич, доктор філологічних наук, зав. відділу Інституту української мови НАН України Євгенія Карпіловська, кандидат фізико-математичних наук, с.н.с. Інституту теоретичної фізики ім.М.М.Боголюбова НАН України Ольга Кочерга, доктор філологічних наук, професор НАУКМА Лариса Масенко, кандидат філологічних наук, доцент УКУ Василь Старко. Модератор – Юрій Марченко.

Афіша Кубайчук 29.01.20._новый размер

 

30 січня о 16:00 Національний музей літератури України спільно з видавництвом «Ярославів Вал» запрошують на круглий стіл «Камо грядеши, Україно?!» довколо книжки підсумків і пророцтв Юрія Щербака «Україна в епоху війномиру». Нова книжка відомого українського письменника Юрія Щербака «Україна в епоху війномиру» – це спроба уявити Україну ХХІ століття у загальній картині фантастичних соціальних і науково-технологічних змін, що підстерігають людство. Ця книга – знак тривоги і надії: тривоги – бо надто серйозними є загрози, особливо з боку Росії, у час, коли Україна потребує єдності; і надії, бо ще залишається шанс врятувати Україну від капітуляції та розпаду. «Україна в епоху війномиру» вже стала прогностичним бестселером і про неї говоритимуть ті, хто має що сказати. Ті, чиє слово вагоме і важливе. Запрошені до участі: Дмитро Павличко, Богдан Горинь, Павло Мовчан, Микола Жулинський, Микола Голомша, В’ячеслав Брюховецький, Володимир Василенко, Вадим Скуратівський, Василь Шевчук, Валерій Журавков. Ведучий: Михайло Слабошпицький.

82295375_760242501152252_4651959952531783680_o_новый размер

 

01 лютого о 14:00 у рамках «Клубу вихідного дня» відбудеться концерт “І мріялись мені росисті луки Волині рідної…” за участі гурту “Волиняни” при Міжнародному громадському об’єднанні “Волинське братство” та актриси Центру Леся Курбаса Галини Стефанової. Звучатимуть поезії Лесі Українки та пісні Волинського краю.

Афіша КВД Волиняни 01.02..20._новый размер

 

Виставки

Експонуються:

 • виставка “Сміх і сльози Остапа Вишні” до 130-річчя від дня народження письменника. Сама назва виставки презентує її концепцію – трагічну творчість і долю письменника-сатирика й гумориста, блискучий апогей якої припадає на 20-ті та самісінький початок 30-х років ХХ ст. Виставка «Сміх і сльози Остапа Вишні» містить надзвичайно багато цінних експонатів – видання письменника 1920-х, і 1940-х років, його рукописи й машинописи з правками, оригінальні фотографії та особисті речі. Серед них – круглий столик, елегантна різьблена поличка, настільна лампа, вази з його помешкання, різнорідне письмове приладдя, папка письменника, його окуляри, ліхтарик «жучок», рибальське й мисливське знаряддя, безцінна чашечка, яку, за музейною легендою, він (фантастика!) зберіг у таборах.  Досить презентабельно виглядає й мистецька частина експонатів. Насамперед це два прижиттєві портрети Остапа Вишні – дуже вдале пастельне зображення письменника роботи Зиновія Толкачова (1948) та не менш виразний графічний ескіз І.Семенова (1953). Вдало доповнюють мистецький ряд експозиції й уже пізніші ілюстрації до «Мисливських усмішок» художника Ю.Северина.

Виставка О.Вишня 2019_новый размер

 • виставка «КАМЕРТОН УКРАЇНСЬКОГО ВСЕСВІТУ» – до 100-річчя Миколи Лукаша. Виставка представляє творчий доробок Миколи Лукаша в унікальних матеріалах, які зберігаються у фондах музею. Микола Лукаш (19.12.1919 р., м. Кролевець (Сумщина) – 29.08.1988 р., Київ) – поліглот, ерудит, поет, лексикограф, «лицар спокійної гідності» (Є.Сверстюк), «геній побіч нас» (Вал.Шевчук). Глибокий знавець двох десятків мов, ерудований тлумач світової літератури, феноменально лінгвістично обдарований Микола Лукаш не має рівних собі й досі. 50-60-і роки ХХ століття – це потужне входження Миколи Лукаша в простір української культури. На виставці ці роки представлені в перших п’яти вітринах – від «Фауста» Й.-В.Гете, Р.Бернса  (М.Лукаш та В.Мисик), Г.Гейне (колективний переклад) до М.де Сервантеса «Премудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі». Окрема сторінка доробку майстра – переклади М.Лукаша для маленьких українців – з італійської Дж. Родарі, з болгарської – Е.Пелина. Особливе місце відведено унікальним матеріалам: рукописам, автографам, світлинам, меморіальним речам, оригінальній творчості самого перекладача, першовиданням окремих книг, поетичних збірок та посмертної збірки перекладених М.Лукашем творів 35 авторів з 11 мов світу.

25.11.2019 Камертон укр. всесвіту_новый размер

 • літературно-мистецька виставка «Маляткові дива» з нагоди ювілею журналу «Малятко». Перший номер журналу вийшов у світ 13 січня 1960 року. Відтоді журнал щомісяця потішає українську дітвору на своїх сторінках вишуканим словом та розкішними малюнками. Тут друкуються казки, вiршi, пiзнавальнi оповiдки, загадки, саморобнi іграшки, проводяться конкурси серед читачів. І хоча перші читачі журналу вже поставали бабусями-дідусями, та і нині коло «Маляткових» друзів все шириться. За цей час для «Малятка» писали Оксана Іваненко, Микола Вінграновський, Павло Глазовий, Олесь Гончар, Петро Панч, Євген Гуцало, Борис Харчук, Марія Познанська, Грицько Бойко, Платон Воронько, Андрій М’ястківський, Василь Чухліб, Наталя Забіла та ін. Нині «Малятковими» друзями є Дмитро Павличко, Наталка Поклад, Тамара Коломієць, Зірка Мензатюк, Анатолій Камінчук, Анатолій Григорук, Леся Мовчун та багато інших. На ювілейній виставці представлено роботи більше десятка художників, котрі нині малюють для «Малятка»: Катерини Штанко, Володимира Штанка, Катерини Шалварової, Наталії Кохаль, Наталі Алексенко, Вікторії Дунаєвої, Якима Левича, Ольги Сови, Наталії Анікіної, Марії Закревської, Олесі Варкач, а також роботи художників попередніх років: Лідії Голембовської, Віктора Кавуна, Людмили Загорної, Людмили Задорожної, Людмили Мітченко, Валентини Серцової, Лариси Пуханової, Валерія Горбачова, Галини Бабенко, Олени Коркіщенко, Віри Морозової та інших. Відвідувачі завдяки ілюстраціям можуть самостійно мандрувати  сторінками журналу, відгадуючи загадки, згадуючи народні казки, розгадуючи кросворди, а найменшенькі – пробуючи «прочитати самостійно» та погуляти лабіринтами. Захопливими для малечі, як завжди, будуть інтерактивні куточки, зокрема: «пальчиковий театр» та виготовлення саморобок. Літературний ряд виставки представляють раритетні видання: номери журналів 1966, 1976, 1981, 1985, 1981 та інших років; «Збірка творів для дітей дошкільного віку» (1992); «Збірка коміксів про бешкетних мишенят» (1994). Для своїх маленьких друзів «Малятко» підготувало підбірку журналів за 2019 рік.
  Виставка триватиме впродовж січня-лютого поточного року.

Афіша Малятко 01.20._новый размер

 

 • літературно-мистецька виставка «І прийшла святая днина…», яка є частиною щорічного мініфестивалю сучасного мистецтва народних майстрів різдвяно-новорічного циклу. Вишиті ікони й рушники – обов’язковий елемент інтер’єру української оселі, а у святкові різдвяні дні особливо ошатні. Урочисту атмосферу виставки творять роботи сестер Галини та Світлани Махонюк – 30 вишитих рушників, що цьогоріч поповнили музейну колекцію. Відомо, що сестри Галина та Світлана Махонюк, члени Спілки майстрів народного мистецтва України, родом із села Омеляни, що на Рівненщині. Хоч тяжка хвороба прикувала їх до інвалідного візка й позбавила можливості пересуватися, та не зламала їхньої волі та сили духу. Українською вишивкою дівчата захопилися в Бориславській загальноосвітній санаторній школі-інтернат. Вони завжди вишивали разом (кожна зі свого кінця рушника), вигадували візерунки, малювали ескізи. У творчому доробку вишивальниць понад 300 полотен у найрізноманітніших техніках: хрестиком, гладдю, вирізуванням, виколюванням, занизуванням, штапівкою. На виставці також представлено 13 вишитих бісером ікон львівської народної майстрині Оксани Іваночко, які авторка надала для експонування в музеї. Оксана Іваночко – член Національної спілки майстрів народного мистецтва країни, активна учасниця міжнародних та всеукраїнських художніх виставок. Неодноразово експонувалися в Національному музеї літератури України. Її роботи зберігаються в багатьох музеях України і за її межами, зокрема в Музеї Ватикану. Львівська майстриня є однією з послідовниць творчості священника-вишивальника Дмитра Блажейовського.
  Виставка триватиме по 28 січня 2020.

Афіша ікони-рушники 19-20_новый размер

 

 • виставка творчих робіт вихованців Центру творчості дітей та юнацтва «Шевченківець» під назвою «Зима чарівниця». На виставці представлені чудові дитячі малюнки у різних мистецьких техніках, присвячені зимовим святам, розвагам та дитячим захопленням. Всі творчі роботи приємно вражають неповторністю, самобутністю, художньою уявою, вмінням поєднати народні традиції та сучасні напрямки мистецтва. Цю чудову святкову експозицію підготували вихованці та педагоги лабораторії образотворчого, декоративно-ужиткового мистецтва та народних ремесел Центру творчості дітей та юнацтва «Шевченківець» Шевченківського району міста Києва, зокрема: Народний художній колектив «Студія образотворчого мистецтва «Бджілка»» (педагоги: Вержбицька Ірина Володимирівна, Зельдес Володимир Маркович, Лебідь Леся Юріївна, Лельчук Дмитро Михайлович, Якушева Людмила Володимирівна); гурток «Петриківський розпис» (педагог Богусевич Наталія Олександрівна); гурток «Образотворче мистецтво» (педагог Грінкевич Валентина Миколаївна).
  Виставка триватиме по 28.01.2020 р.

Zima_charivnitsya_2020 (1)_новый размер