Травень 22, 2019

Виставка “Людям дав я “Кобзаря”

Виставка «Людям дав я «Кобзаря» присвячена 158-й річниці від дня перепоховання Тараса Шевченка в Україні.

На ній представлені справжні шевченківські раритети з фондів Національного музею літератури України: «Кобзар» 1860, зредагований П.Кулішем і виданий в його друкарні на гроші Платона Симиренка, альманах «Хата», перший номер журналу «Основа» 1861 р., редагований Шевченком і Кулішем, унікальні женевські видання, здійснені М.Драгомановим та Ф.Вовком, два томи празького видання «Кобзаря» з передмовами Микешина та Костомарова, Тургенєва і Полонського, видані коштом Київської (Старої) громади, квітневий номер «Основи» 1861р. Єдине видання, яке поет видав за власні гроші (все життя перебуваючи у матеріальній скруті), – поема «Гайдамаки» 1841 р. Окремий розділ виставки демонструє пізніші унікальні видання «Гайдамак» з ілюстраціями О.Сластьона та передмовою і примітками Д.Яворницького, видання 1911 року – до ювілею перепоховання Шевченка.

IMG_3773

Ювілеї Шевченка 1911 та 1914 років позначились небувалим підйомом науки і видавничої справи. В різних містах видаються «Кобзарі» з науковими коментарями і передмовами кращих шевченкознавців, яких репресували в 20-ті-30-ті роки, а видані ними книги знищили чи заборонили. Отже, відвідувач зможе побачити ці любовно видані книги – раритетні «Кобзарі», а також фотографії кращих текстологів, учених, що неухильно торували шлях до повного наукового видання творів Шевченка.

Особливо складно було досліджувати й репродукувати малярську спадщину Шевченка: за життя він не мав власного житла, родини, свої оригінали роздаровував, не маючи де їх зберігати. На виставці представлені альбоми Мате 1911 та 1914 років, до кожного з яких видруковано  по 30 аркушів з малярськими творами Шевченка. Одразу після їх виходу тиражем 50 примірників ці альбоми стали раритетними.

IMG_3784

Виключно на оригіналах збудовано й розділ «Шістдесятники – і відновлення істинних смислів Слова Шевченка». Завершується виставка розділом «Видання Тараса Шевченка в незалежній Україні».

Виставка вже самою назвою спрямовує нас на розуміння того, що «Кобзар» – це не просто висока поезія. Це книга для щоденного читання впродовж всього буття українського народу. Вона моделює єдність і одностайність нації у вирішальні моменти в долі Держави.