Відкриття літературно-мистецької виставки «Історія Національної спілки письменників України в книжках і світлинах» до 30-річчя НСПУ.
8 вересня в Національному музеї літератури України відбулось урочисте відкриття літературно-мистецької виставки «Історія Національної спілки письменників України в книжках і світлинах» до 30-річчя НСПУ.
Виставка створена на матеріалах бібліотеки та архіву НСПУ, приватних колекцій, а також фондової колекції музею. Вона розгортає історію Національної спілки письменників України, починаючи від 1991 року, тобто відтоді, коли Україна здобула незалежність, а Спілка письменників Української РСР припинила своє функціонування, і на її основі було створено Національну спілку письменників України.
Письменницька громада завжди була центром політичних перетворень у країні, оскільки митці слова ніколи не були осторонь карколомних історичних і політичних подій, які вирували в нашій державі. Письменники були і є каталізатором найважливіших прогресивних думок, вони гуртували навколо себе однодумців, і самі ставали поводирями нації. Їхні дії, вчинки, слова – захоплювали й наснажували, вселяли в серця багатьох надію на незалежну соборну Україну.
На межі 1980-х і 1990-х Спілка письменників України була центром національно-визвольної боротьби, у середовищі українського письменства започатковувалися «Просвіта» та «Меморіал». Саме у стінах Будинку письменників на вул. Банковій, 2, колись зародився Народний Рух України, який безпосередньо вплинув на перебіг новітньої історії України і сприяв затвердженню нашої держави як повноправної на мапі світу.
На виставці широко представлені світлини українських письменників, а також книжки, газети й журнали, надруковані в незалежній Україні. Тут можна побачити книжки і класиків сучасної української літератури, і молодих письменників, які виходили друком у спілчанському видавництві «Український письменник». З числа представлених письменників – Іван Драч, Ліна Костенко, Дмитро Павличко, Любов Голота, Володимир Яворівський, В’ячеслав Медвідь, Ірина Жиленко, Ігор Калинець, Ігор Римарук, Рауль Чілачава, Василь Голобородько та інші.
НСПУ як творча організація опікується не лише видавництвом «Український письменник», а й газетою «Літературна Україна», літературними журналами «Київ», «Дзвін», «Всесвіт», які теж широко представлені на виставці. Саме в цих та інших спілчанських журналах свого часу були надруковані перші твори письменників, які згодом здобули всеукраїнське визнання і стали класиками. За час незалежності повноправно заявила про себе ціла когорта талановитих митців слова, твори яких увійшли в історію сучасної української літератури і яких свого часу підтримала Спілка письменників через літературні конкурси і друк у ЗМІ, яких було і є чимало.
Особливістю концепції виставки є поєднання експонованих книжок зі світлинами самих письменників, де відвідувач може побачити вихоплену із життя емоцію письменника, втілену на світлині. Такі фотографії дають можливість зазирнути в душу митця, побачити справжнє. Тут світлини стають своєрідним фіксатором історії і самого часу.
На виставці представлена лише дещиця того, що безпосередньо стосується історії НСПУ часу незалежності, оскільки багато матеріалів, які б повніше висвітлили цю знаменну подію – 30 річчя Національної спілки письменників України – перебувають у приватних колекціях і архівах і доступ до них ускладнений.
Ми маємо щиру надію, що відвідувачам музею буде цікаво дізнатися про історію Національна спілка письменників України НСПУ через книжки і світлини сучасних українських письмнників.