Вересень 9, 2021

Відкриття літературно-мистецької виставки «Історія Національної спілки письменників України в книжках і світлинах» до 30-річчя НСПУ.

8 вересня в Національному музеї літератури України відбулось урочисте відкриття літературно-мистецької виставки «Історія Національної спілки письменників України в книжках і світлинах» до 30-річчя НСПУ.
01 IMG_0014
Виставка створена на матеріалах бібліотеки та архіву НСПУ, приватних колекцій, а також фондової колекції музею. Вона розгортає історію Національної спілки письменників України, починаючи від 1991 року, тобто відтоді, коли Україна здобула незалежність, а Спілка письменників Української РСР припинила своє функціонування, і на її основі було створено Національну спілку письменників України.
IMG_0012 IMG_0015
Письменницька громада завжди була центром політичних перетворень у країні, оскільки митці слова ніколи не були осторонь карколомних історичних і політичних подій, які вирували в нашій державі. Письменники були і є каталізатором найважливіших прогресивних думок, вони гуртували навколо себе однодумців, і самі ставали поводирями нації. Їхні дії, вчинки, слова – захоплювали й наснажували, вселяли в серця багатьох надію на незалежну соборну Україну.
На межі 1980-х і 1990-х Спілка письменників України була центром національно-визвольної боротьби, у середовищі українського письменства започатковувалися «Просвіта» та «Меморіал». Саме у стінах Будинку письменників на вул. Банковій, 2, колись зародився Народний Рух України, який безпосередньо вплинув на перебіг новітньої історії України і сприяв затвердженню нашої держави як повноправної на мапі світу.
На виставці широко представлені світлини українських письменників, а також книжки, газети й журнали, надруковані в незалежній Україні. Тут можна побачити книжки і класиків сучасної української літератури, і молодих письменників, які виходили друком у спілчанському видавництві «Український письменник». З числа представлених письменників – Іван Драч, Ліна Костенко, Дмитро Павличко, Любов Голота, Володимир Яворівський, В’ячеслав Медвідь, Ірина Жиленко, Ігор Калинець, Ігор Римарук, Рауль Чілачава, Василь Голобородько та інші.
IMG_0038
НСПУ як творча організація опікується не лише видавництвом «Український письменник», а й газетою «Літературна Україна», літературними журналами «Київ», «Дзвін», «Всесвіт», які теж широко представлені на виставці. Саме в цих та інших спілчанських журналах свого часу були надруковані перші твори письменників, які згодом здобули всеукраїнське визнання і стали класиками. За час незалежності повноправно заявила про себе ціла когорта талановитих митців слова, твори яких увійшли в історію сучасної української літератури і яких свого часу підтримала Спілка письменників через літературні конкурси і друк у ЗМІ, яких було і є чимало.
Особливістю концепції виставки є поєднання експонованих книжок зі світлинами самих письменників, де відвідувач може побачити вихоплену із життя емоцію письменника, втілену на світлині. Такі фотографії дають можливість зазирнути в душу митця, побачити справжнє. Тут світлини стають своєрідним фіксатором історії і самого часу.
На виставці представлена лише дещиця того, що безпосередньо стосується історії НСПУ часу незалежності, оскільки багато матеріалів, які б повніше висвітлили цю знаменну подію – 30 річчя Національної спілки письменників України – перебувають у приватних колекціях і архівах і доступ до них ускладнений.
Ми маємо щиру надію, що відвідувачам музею буде цікаво дізнатися про історію Національна спілка письменників України НСПУ через книжки і світлини сучасних українських письмнників.
IMG_0016 IMG_0016а IMG_0018 IMG_0026 IMG_0031 IMG_0041 IMG_0055 IMG_0067 IMG_0103 IMG_0121 IMG_0126 IMG_0142 IMG_0154 IMG_0158 IMG_0167 IMG_0192 IMG_0235