Серпень 20, 2021

«Живи, Україно!» святкова літературно-мистецьку виставка до 30-ої річниці Незалежності України

До 30-ої річниці Незалежності України відкрито святкову літературно-мистецьку виставку «Живи, Україно!», створену на основі багатої фондової колекції музею. Наскрізною ідеєю експозиції представлено віковічне прагнення українського народу мати соборну, незалежну, міцну, демократичну й успішну державу, за становлення якої велику роль упродовж століть відігравали письменники-державотворці в осягненні цієї мети.

Перші розділи експозиції знайомлять із вершинними здобутками літератури трьох визначних періодів в історії нашого державотворення: Київської Русі, Гетьманщини, УНР. Серед унікальних експонатів – видання «Слова о полку Ігоревім» (1819) з колекцii Сержа Лифаря, першодрук «Повiстi врем’яних лiт» (1767), прижиттєві видання творів  П. Куліша,  Т. Шевченка, Лесі Українки та ін.

Особливістю концепції виставки є два моменти: для експонування обрано виняткової художньої та ідейної ваги твори, а також представлено портрети авторів. Серед портретистів – визначні художники минулого і сучасності: І. Їжакевич, Г. Коваленко, П. Громницький, А. Горська, В. Зарецький, Є. Безніско, В. Перевальський, В. Чебаник, В. Слєпченко, ін.

Заключні розділи виставки розповідають про головні події в утвердженні незалежної держави: заснування Народного Руху України та провідну роль письменників в ньому, діяльність «Просвіти», Революції на граніті 1990, Майдан 2004 та 2014 років.

Окрема сторінка присвячена темі сучасної російсько-української війни. Серед унікальних експонатів – автографи окопних поезій добровольців Миколи Байдюка, Романа Семисала.

Проникливо звучать теми анексії Криму, геноциду кримськотатарського народу в сучасній кримськотатарській літературі.

Уже 30 років українська література розвивається  в умовах свободи й демократії. Усе, що замовчувалось, перекручувалось, вилучалось і заборонялось, стало предметом художнього осмислення. За 30 років Незалежності виросло нове покоління українських письменників, які не зазнали  цензури та ідеологічного тиску. Нові імена представлені в  українськомовних та перекладних антологіях.

Запрошуємо відвідати виставку й переконатися на власні очі в правдивих словах Ліни Костенко: «Україна — це супер. Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни»! Цінуймо і ми Україну НЕЗАЛЕЖНУ!