Січень 21, 2021

Жіночий альманах «Перший вінок». Львів, 1887 р.

Жіночий альманах «Перший вінок» 1887 року, виданий коштом і старанням Наталії Кобринської та Олени Пчілки, був переданий до фондової колекції музею Львівською науковою бібліотекою ім. В.Стефаника. Примірник з пізнішою обкладинкою, з печаткою та рукописними даними про книгу на ній «Перший вінок жін.альманах вид. Кобринської».

01 К-4657_новий размір

Альманах «Перший вінок» був задуманий як винятково жіночий: жінки були видавцями й одночасно авторами всіх уміщених у ньому текстів.

Велику допомогу у випуску альманаху надав Іван Франко. Він допоміг Наталі Кобринській налагодити контакти з відомими українськими письменницями Галичини та Наддніпрянської України, зокрема з Оленою Пчілкою, яка підтримала видання матеріально і запропонувала свій варіант назви збірки – не «Жіночий альманах», як передбачалося, а «Перший вінок».

Наталя Кобринська звернулася до українських жінок письменниць з обох боків австро-російського кордону з проханням надсилати свої твори для нового альманаху. Перші літературні матеріали надійшли наприкінці листопада 1885 р.

Завдяки Франковій турботі книга обсягом 464 сторінки і накладом 600 примірників вийшла у світ у Львові в друкарні Товариства імені Шевченка у червні 1887 року. На титульній сторінці зазначено імена двох жінок-упорядниць – Наталі Кобринської та Олени Пчілки. Кобринська була вдячна І.Франкові за безцінну допомогу у виданні та редагуванні альманаху, про що неодноразово згадувала і у приватному листуванні.

На сторінках альманаху було надруковано 49 прозових, поетичних та публіцистичних творів сімнадцяти жінок-письменниць, які звертались до українок із закликом: «З’єднаймося, сестри!»

У збірнику Наталі Кобринській належало «Переднє слово», програмові публіцистичні статті, в яких вона виклала своє розуміння жіночого руху та оповідання «Дух часу». Далі надруковано вірш Олени Пчілки «Перший вінок», повість «Товаришки» та поема «Дебора».

У формуванні змісту жіночого альманаху брали активну участь Ганна Барвінок, Софія Окуневська, Леся Українка, Людмила Старицька-Черняхівська, Анна Павлик, її старша сестра Катерина Павлик-Довбенчук, Дніпрова Чайка, Ольга Франко (дружина І. Франка). З авторок-початківців уперше за підписом Уляна Кравченко виступає поетка Юлія Шнайдер, Климентина Попович, Олена Бажанська, Олена Грицай, Ольга Левицька, Ізидора Навроцька.

Твори та ідеї визначних письменниць стали рушійною силою в розвитку жіночої емансипації, а статті Наталі Кобринської стали програмовими для формування руху за гендерну рівність українських жінок. Їй довелось стояти біля витоків нового стилю мислення і нових ідей, ідей фемінізму. Вона перша винесла на широкий загал проблему непростого становища жінки в суспільстві, яку намагалася розв’язати через заснування «Товариства руських жінок» та видання альманаху «Перший вінок».

Не всі твори в цьому виданні мають окреслено феміністичне спрямування і високу художню цінність. Але вихід альманаху «Перший вінок» можна трактувати як епохальну подію. Поява такого збірника засвідчила, що літературний світ перестає бути лише чоловічим. Це стало особливою подією в культурному просторі України.

завідуюча сектором
Національного музею літератури України