Вересень 26, 2021

Виставка «Мистецтво одного села»

Мистецтво однонго села_новый размер
24 вересня 2021 р. в Національному музеї літератури України відбулося урочисте відкриття виставки народного мистецтва села Жорнище Жорнищенського старостинського округу Іллінецької міської ради Вінницького району Вінницької області в рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції «Мистецтво одного села».
IMG_1182 IMG_1191f
Українське село… Кучеряві верби над ставом, зелені левади, вишневі сади, ясени біля хати. І немає нічого дивного, що саме звідси виходили митці, натхненні чудовою природою, віковими традиціями, неповторними піснями. Прагнення краси і самовираження, відчуття причетності до прекрасного надихало майстрів – гончарів і малярів, вишивальниць і різьбярів. Нині ми зачудовано вдивляємось у мальовані миски, вишиті качалковою гладдю та хрестиком рушники, незбагненні узори давніх сорочок, мережані витинанки, вишукане рогозоплетіння. Все це і донині збереглось у наших селах завдяки майстрам, працівникам культури, діяльності Вінницького обласного центру народно творчості.
IMG_1243 IMG_1251 IMG_1288
У 2001 році за ініціативи Вінницького обласного центру народної творчості при підтримці Міністерства культури України, управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації, Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво у Києві» та Національної спілки майстрів народного мистецтва започаткована Всеукраїнська культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села». В її рамках вінничани презентували широкому загалу народну культуру села Війтівка Бершадського району. Акція отримала схвальну оцінку Міністерства культури України. Упродовж наступних років Вінниччина представляла мистецтво наступних сіл: Клембівка Ямпільського, Стіна Томашпільського, Бубнівка Гайсинського, Наддністрянське Мурованокуриловецького, Буша Ямпільського, Соболівка Теплицького, Животівка Оратівського, Рахни-Лісові Шаргородського, Крищинці Тульчинського, Андрушівка Погребищенського, Четвертинівка Тростянецького, Щітки Вінницького, Вільшанка Крижопільського та Рогізка Чечельницького колишніх районів (нині територіальних громад).
Цього року ви маєте змогу відкрити для себе унікальне село Жорнище Іллінецької міської ради. Назва села пов’язана з існуванням великого кар’єру, де добувався камінь для жорен (поблизу с. Лугова). Кар’єр розроблявся близько 1100 років – з II ст. до н. е. по ХІ ст. н. е. включно. Жорна розвозились по всій Правобережній Україні і частково потрапляли на Лівобережну. Поблизу села зареєстровані пам’ятки археології, трипільські поселення в урочищах Куряча та Галявина, скіфські могильники, що складаються з багатьох курганів у Слободецькому лісі, слов’янське поселення у ІІІ–ІХ ст. н. е. Галявина, слов’янське городище Х–ХІ ст. н. е. Сухостави, відкрите П.І.Хавлюком. Ймовірно, що село виникло десь у І половині XV століття. На той час – територія теперішньої Київщини та Поділля, за відомостями Вінницької люстрації.
XVIII століття Жорнище, як сотенне містечко Кальницького полку, було значним військовим укріпленням, за яке часто точилися запеклі бої. Жорнище – остання станція Київської губернії. Це сприяло розвитку ремісництва, садівництва, городництва. Раз на два тижні у неділю тут збиралися великі ярмарки.
На початку ХХ століття в Жорнищах була православна церква, синагога, однокласна міністерська школа, вісім кузень, чотири водяні млини.
Село прославилося відомими майстрами, а саме: Олександр Ганжа (1905-1982) – український майстер художньої кераміки, Петро Ганжа (нар. 1939) – член Національної спілки художників України, скульптор, Степан Ганжа (нар. 1942) – заслужений майстер народної творчості України, майстер килимарства, а також журналісти-публіцисти Емма Бабчук (нар. 1942) і Тамара Хрущ (нар. 1949) та двічі Герой Радянського союзу Іван Бойко (1910-1975).
На нинішній виставці представлені гончарні вироби Олександра Ганжі, художнє ткацтво Степана Ганжі, живописні картини місцевих художників – Валентини Когут, Аліни Шмигори, Тамари Колесник, Аліни Мисюк, Анатолія Хировимчука, Марії Мироненко, Василя Пиндуса, соломоплетіння Тетяни та Мар’яни Герасимець, вишивка Світлани Бортнюк, писанки Тетяни Шамрай, декоративний розпис Аліни Артюх та інше. Також на виставці представлені роботи учасників Міжнародного молодіжного пленеру гончарів та живописців, присвяченого пам’яті відомого гончара Олександра Дорофійовича Ганжі (пленер проводиться в с.Жорнище з 2017 року щороку).
Гарним доповненням до експозиції виставки став вишитий рушник села Жорнище та старовинні вироби декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва, а саме – старовинні ткані рушники, ікони, скатерки, килими, налавники, доріжки, жіночий і чоловічий одяг, тернові хустки, весільні атрибути, гончарні вироби (гладущики, горнята, миски тощо), авторами яких є місцеві народні умільці. Щедрість та гостинність жителів села ви відчуєте, помилувавшись обрядовими хлібами, які спекли місцеві коровайниці.
Незабутню атмосферу вам створять народні аматорські колективи – ансамбль української пісні «Жорнищанка» Жорнищенської селищної ради (керівник Тетяна Шамрай) та інструментальний гурт «Завзяті холостяки» Іллінецького міського будинку культури (керівник Сергій Гошулей).
Знайомлячись у столиці України з мистецтвом села Жорнище, що на Вінниччині, ви відчуєте справжній колорит народної культури, а також безмежну любов до рідного краю та традицій, що передаються від покоління до покоління.
Тож запрошуємо вас, шановні кияни, здійснити подорож до чистих джерел народної творчості Вінниччини.
Виставка експонуватиметься до 22 жовтня.