Листопад 11, 2021

Запрошуємо на виставку «Ab initio: музейна колекція від початків і до сьогодення»

Цьогоріч Національний музей літератури України святкує свій ювілей. 40 років різноманітних літературно-мистецьких заходів, виставок, наукових конференцій, майстер-класів, дитячих квестів та театралізованих екскурсій; 40 років фахового вдосконалення, всеукраїнської співпраці; 40 років збереження найціннішого – культурного надбання українського народу.

До 40-річного ювілею науковці закладу представили літературно-мистецьку виставку «Ab initio: музейна колекція від початків і до сьогодення». На ній зібрано знакові експонати з фондової колекції музею, які раніше не експонувалися або експонувалися вкрай рідко.

001b_новый размер

Виставка відкривається вітриною з рідкісними стародруками, серед яких – «Апостол» Михайла Сльозки, надрукований у Львові 1639 року. Окремо представлено видання пам’ятки середньовічної літератури «Слово о полку Ігоревім», зокрема третє видання, здійснене Яковом Пожарським у 1819 році. До уваги відвідувачів графічні ілюстрації до «Слова» Василя Лопати, які були одними з перших експонатів, що надійшли до музею.

003_новый размер

Куточок «Народна творчість» представлений альманахом «Сніп» (1841 р.), в якому вперше було опубліковано твори поета Михайла Петренка; збірником українських пісень, дум, приказок, прислів’їв «Ужинок рідного поля» Миколи Гатцука (1857 р.); «Мелодіями українських народних дум», записаними Ф. Колессою (1913 р.) тощо. Доповнює куточок картина Михайла Дерегуса «Козак Голота» та старосвітська бандура.

Окремий комплекс присвячено українським абеткам та читанкам другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Серед них – «Граматка» П. Куліша (1854 р.), яка стала першим букварем в підросійській Україні для навчання рідною мовою; «Курсъ украинского язика» Івана Огієнка (1918 р.); «Абетка» Миколи Гатцука (1871 р.); «Граматика» мовознавців Степана Смаль-Стоцького та Федора Гартнера (1914 р.) тощо. Цінним експонатом є альманах «Мотиль» (1874 р.) – видання товариства «Просвіта», надрукований етимологічним правописом з метою залучити до читання селян.

Центральний експонат – флоромозаїка «Земля», створена художниками-шістдесятниками Віктором Зарецьким, Аллою Горською та Борисом Плаксієм 1968 року в Києві. Сива Оранта в чорній хустці з німбом над головою, в буденному одязі сільських жінок є ніби уособленням того національного й людського болю, якого довелося сповна відчути українському народові.

002_новый размер

На виставці вперше експонується частина унікального епістолярного архіву видатної української педагогині Софії Русової, а також родинні листи Ганни Барвінок і рукописи Пантелеймона Куліша.

Окрасою виставки стали вперше презентовані вироби зі скла Асі Зельдич, створюючи неповторну колористичну композицію. Також відвідувачі зможуть ознайомитися з листами та художніми роботами Василя Барки, Галі Мазуренко, рукописами Миколи Вінграновського, Ігоря Качуровського, Леоніда Мосендза, Івана Дзюби тощо.

Впродовж багатьох років музейна колекція доповнювалася різноманітними експонатами – рідкісними книгами, графікою та живописом талановитих митців, особистими речами майстрів слова. Виставка «Ab initio: музейна колекція від початків і до сьогодення» – це нагода ознайомитись із раніше неекспонованими скарбами з широкої фондової палітри музею.

004_новый размер 005_новый размер 006_новый размер