Жовтень 2, 2022

Літературна виставка «Обірвані струни»

Національний музей літератури України запрошує відвідати літературну виставку «Обірвані струни», присвячену пам’яті жертв тоталітарних режимів – більшовицького і фашистського.

Круківська афіша А3_нов

Виставка однієї антології «Обірвані струни – поезії поляглих, розстріляних, замучених і засланих 1920 – 1945 рр.» покликана, як і однойменна антологія, упорядкована Богданом Кравцівим і надрукована 1955 року в Нью-Йорку заходами НТШ ім. Шевченка в Америці, вкотре згадати жахіття часу, в якому жили поети і, попри все, творили задля національної, української, літератури… Адже тільки за те, що ти українець, більшовики, а згодом і фашисти, нищили всіх – і тих, хто виявляв спротив, і тих хто пішов на мовчазну згоду з режимом. Про останніх писав Юрій Клен у поемі «Прокляті роки»:

Помолимось за тих, кому на герць
Піти не вистачить снаги і сили,
За всіх отих, кого гірка, як смерть
Недоля під ярмо важке схилила,
Хто чашу горя п’є, налиту вщерть,
Вславляючи життя своє немиле;
За тих співців, які за хліб і чай
Виспівують нам пекло, наче рай.
Бо може жереб їх з усіх найгірший:
Вони вславляють тиск чужих долонь,
На самоті ж їм груди лишать ширше:
Як ніч обвіє пахощами скронь,
Вони складають потай п’яні вірші,
Де плаче сонце…й кидають в вогонь.
Не вчує світ: весна крізь їх канцони
Ридає так, що на душі холоне.

Кому вдалося виїхати за межі України, продовжували творити культуру в чужих світах, організовуючи мистецькі, наукові, видавничі інституції. Їхня праця сприяла розвитку та збереженню багатого спадку українства, знайомила світову спільноту з особливостями та специфікою нашого духовного багатства.

Експозиційні комплекси виставки розкривають зміст унікальної антології, дають уяву про особливості творчого пошуку сорока одного поета. Представлені першовидання їхніх збірок, публікації, у тому числі дебютні, у журналах, альманахах 20-30-х років минулого століття; автографи, меморіальні речі; світлини, фоторепродукції картин Анатоля Петрицького.

Виставка створена на основі матеріалів із фондів музею та Бібліотеки імені О.Ольжича.

001_нов 002_нов 003_нов 004_нов 005_нов