Лютий 12, 2021

Літературно-мистецька виставка до Міжнародного дня рідної мови «Нас єднає рідна мова»

У Національному музеї літератури України 16 лютого об 11.00 відбудеться відкриття виставки «Нас єднає рідна мова». Рідною вважають мову нації, мову предків, яка пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. Народ плекав рідну мову у піснях, легендах, пере­казах і передавав від роду до роду. «Без усякої іншої науки ще можна обійтися, без знання рідної мови обійтися не можна», – писав Олександр Олесь.  Громадяни України, окрім української, називають рідною кримсько-татарську, румунську, угорську, російську, польську тощо. Мова – генетичний код нації: «Слово – то мудрості промінь, / Слово – то думка людська», –  писала Леся Українка.

На виставці  «Нас єднає рідна мова»  представлені унікальні матеріали із фондової колекції музею: «Енеїда» 1809 року Івана Котляревського, прижиттєві видання Тараса Шевченка, «Русалка Дністровая» 1837 року, підручники і словники ХХ століття, видані в Україні та за її межами, праці відомих мовознавців, а також навчальні посібники мовами національних меншин України.  Репрезентовано рідкісні видання словників доби українізації 20-х років ХХ століття. Окремий комплекс становить мовознавство «шістдесятників» – примірник самвидаву соціолінгвістичного дослідження Івана Дзюби  «Інтернаціоналізм чи русифікація».

Виставка, організована  Національним  музеєм літератури України, відображає складний процес становлення і утвердження  української мови та розвиток культурно-етнічної самобутності національних меншин в сучасній Україні. Культурне розмаїття України – вагомий чинник європейської інтеграції. Матеріали виставки доби незалежної України ілюструють утвердження української мови як державної. Окремі експозиційні комплекси висвітлюють вільний розвиток та використання рідної мови всіма етносами України.

281_áàíåð_final1