Національний музей літератури України
Справжнім культурним осередком духовного відродження і виховання для киян та гостей столиці є Національний музей літератури України. Музей засновано Постановою Ради Міністрів УРСР від 5 серпня 1981 року. Для відвідувачів музей відкрився 2 липня 1986 року. Враховуючи великий внесок музею у збереження національної літературної спадщини та його визначну роль у духовному житті суспільства, Указом Президента України від 19 травня 1999 року музею надано статус Національного.
З Колегією пов’язані імена відомих діячів науки, освіти, літератури, серед яких А.Кримський, П.Житецький, М.Мурашко, М.Пимоненко, М.Драй-Хмара, П.Филипович та багато інших митців та науковців. Музей є провідним науково-дослідним, культурно-освітнім, науково-методичним центром серед літературних та літературно- меморіальних музеїв України. Музей збирає, зберігає, вивчає і пропагує в Україні і за її межами пам”ятки матеріальної і духовної культури, що пов”язані з історією розвитку усної та писемної творчості українського народу. Експозиція музею та виставки постійно оновлюються і знайомлять відвідувачів з літературним процесом на українських землях від найдавніших часів до сьогодення. Представлено понад 5000 цікавих і цінних експонатів, серед яких – унікальні стародруки, рукописи, першодруки та прижиттєві видання, меморіальні речі, фотографії, твори образотворчого та декоративного прикладного мистецтва.
Колекція музею, що налічує понад 85 тисяч експонатів, є скарбницею національних цінностей. Серед реліквій – стародруки ХVІІ-ХVШ ст., прижиттєві видання творів І.Котляревського, Т.Шевченка, П.Куліша, М.Костомарова, І.Франка, М.Драгоманова, рукописи Лесі Українки, М.Старицького, П.Тичини, М.Рильського, В.Симоненка, особисті речі П.Мирного, І.Нечуя-Левицького, Марка Вовчка, Г.Косинки, О.Гончара, І.Багряного, У.Самчука та сучасних письменників, часописи та альманахи ХІХ – поч. ХХ ст., твори відомих художників, документальні матеріали.
У музеї постійно проводяться літературні зустрічі, фестивалі культури, вручення літературних премій, презентації книжкових і періодичних видань, вечори за участю письменників, вчених, художників, майстрів мистецтв. Працюють Клуб вихідного дня, лекторій, Клуб шанувальників модерної літератури, літературно-мистецька студія, музична вітальня, школа народознавства. Традиційним став щорічний Тиждень дитячої книги у музеї. Успішно діє розроблена науковцями програма “За духовне відродження України”. У виставкових залах музею експонуються літературні та мистецькі твори, які представляють не лише вітчизняну культуру, а й кращі світові надбання. Заходи проводяться у співпраці з провідними науковими установами, видавництвами, культурними центрами та громадськими організаціями. Музей має філію – Київський літературно-меморіальний музей-квартиру Миколи Бажана.