Національний музей літератури України

    Справжнім культурним осередком духовного відродження і виховання для киян та гостей столиці є Національний музей літератури України. Музей засновано Постановою Ради Міністрів УРСР від 5 серпня 1981 року. Для відвідувачів музей відкрився 2 липня 1986 року. Враховуючи великий внесок музею у збереження національної літературної спадщини та його визначну роль у духовному житті суспільства, Указом Президента України від 19 травня 1999 року музею надано статус Національного.

Музей розташовано у центрі Києва, на розі вулиць Б.Хмельницького та Терещенківської, за адресою вул. Б.Хмельницького, 11, у приміщенні пам’ятки архітектури кінця ХІХ ст. (арх.О.Я.Шілле). Тут з 1871 року діяв один з кращих приватних навчальних закладів – Колегія Павла Галагана, заснована прогресивним громадьким діячем і меценатом Григорієм Галаганом. Гордістю і окрасою Колегії була велика фундаментальна бібліотека, меморіальне приміщення якої чудово збереглось у первісному вигляді і відкрите для огляду. Тут у 1885 та 1886 роках працював видатний український письменник Іван Франко. У церкві Святого Павла, яка була при Колегії, у травні 1886 року Іван Франко вінчався з Ольгою Хоружинською. Нині у бібліотеці розгорнуто постійнодіючу експозицію, матеріали якої розповідають про історію цього навчального закладу. Колегія Павла Галагана ввійшла в історію вітчизняної культури і освіти як „школа академіків”.
Іоанн Ліствичник_Ліствиця_Рукописна книга

 

З Колегією пов’язані імена відомих діячів науки, освіти, літератури, серед яких А.Кримський, П.Житецький, М.Мурашко, М.Пимоненко, М.Драй-Хмара, П.Филипович та багато інших митців та науковців. Музей є провідним науково-дослідним, культурно-освітнім, науково-методичним центром серед літературних та літературно- меморіальних музеїв України. Музей збирає, зберігає, вивчає і пропагує в Україні і за її межами пам”ятки матеріальної і духовної культури, що пов”язані з історією розвитку усної та писемної творчості українського народу. Експозиція музею та виставки постійно оновлюються і знайомлять відвідувачів з літературним процесом на українських землях від найдавніших часів до сьогодення. Представлено понад 5000 цікавих і цінних експонатів, серед яких – унікальні стародруки, рукописи, першодруки та прижиттєві видання, меморіальні речі, фотографії, твори образотворчого та декоративного прикладного мистецтва.

Меморіальна бібліотека Колегії Павла Галагана

Меморіальна бібліотека Колегії Павла Галагана

Колекція музею, що налічує понад 85 тисяч експонатів, є скарбницею національних цінностей. Серед реліквій – стародруки ХVІІ-ХVШ ст., прижиттєві видання творів І.Котляревського, Т.Шевченка, П.Куліша, М.Костомарова, І.Франка, М.Драгоманова, рукописи Лесі Українки, М.Старицького, П.Тичини, М.Рильського, В.Симоненка, особисті речі П.Мирного, І.Нечуя-Левицького, Марка Вовчка, Г.Косинки, О.Гончара, І.Багряного, У.Самчука та сучасних письменників, часописи та альманахи ХІХ – поч. ХХ ст., твори відомих художників, документальні матеріали.

Куточок давньоруського переписувача книги

Куточок давньоруського переписувача книги

Сокиринецький вертеп з маєтку Григорія Галагана

Сокиринецький вертеп з маєтку Григорія Галагана

Фрагмент експозиції _Театр корифеїв

Фрагмент експозиції _Театр корифеїв

Фрагмент експозиції_Українська література XVII-XVIIІ ст

Фрагмент експозиції_Українська література XVII-XVIIІ ст

Фрагмент експозиції_Українська література кінця ХІХ -  початку ХХ ст.

Фрагмент експозиції_Українська література кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Фрагмент експозиції_Українська література кінця ХІХ - початку ХХ ст.

Фрагмент експозиції_Українська література кінця ХІХ – початку ХХ ст.

У музеї постійно проводяться літературні зустрічі, фестивалі культури, вручення літературних премій, презентації книжкових і періодичних видань, вечори за участю письменників, вчених, художників, майстрів мистецтв. Працюють Клуб вихідного дня, лекторій, Клуб шанувальників модерної літератури, літературно-мистецька студія, музична вітальня, школа народознавства. Традиційним став щорічний Тиждень дитячої книги у музеї. Успішно діє розроблена науковцями програма “За духовне відродження України”. У виставкових залах музею експонуються літературні та мистецькі твори, які представляють не лише вітчизняну культуру, а й кращі світові надбання. Заходи проводяться у співпраці з провідними науковими установами, видавництвами, культурними центрами та громадськими організаціями. Музей має філію – Київський літературно-меморіальний музей-квартиру Миколи Бажана.