«О, свободо! В тобі я почав мудріть…»
«О, свободо! В тобі я почав мудріть…»
Національний музей літератури України запрошує відвідати літературно-мистецьку виставку присвячену 300-річчю від дня народження Григорія Сковороди – геніального українського мислителя, поета, байкаря, композитора, педагога, автора 18 філософських трактатів. Його літературні твори, сповнені глибоко національної мудрості, близькі всьому людству. Це один з найуніверсальніших митців світу, який достукується до серця кожної людини, відкриваючи їй просту істину: людина – вільна. Внутрішня свобода людини витворюється нею самою, вона непідвладна стороннім впливам, тиску, терорам і репресіям.
На виставці представлені рукописи Г.Сковороди: філософські твори, поезія, байки. Все, що творив митець впродовж життя, поширювалось у численних списках по всій Україні. Люди любили свого Учителя. Портрети тільки двох письменників були в селянських хатах на покуті, поруч з образами – Шевченка і Сковороди.
В часи нищення української козацької держави – Гетьманщини – мудрець шукав шляхів збереження своєї Батьківщини і народу, його морального і духовного здоров’я. Він творив теорію людського щастя.
Окремий розділ експозиції розповідає про перші наукові публікації творів, що з’явились тільки через 100 років після смерті Сковороди, здійснені Д. Багалієм, Бонч-Бруєвичем. Поруч з цими унікальними експонатами – перші літературознавчі розвідки. Твори письменника у ХХ столітті виходили багатьма тиражами, на виставці представлені кращі з видань аж до найновіших. Експозиція розкриває світову славу митця, твори якого перекладені на різні мови світу.
Образ Г.Сковороди хвилював і хвилює митців: письменників, художників, композиторів. Перлини художньої літературної скородиніани, твори визначних українських графіків та живописців. Гравюри В. Касіяна, В. Лопати, Л. Левицького, А. Базилевича та багатьох інших допомагають нашим сучасникам осягнути світ Г.Сковороди, дитинну чистоту його душі, поєднану з мужністю людини, яка протистояла неправді і неволі, силою свого духу підтримувала свій волелюбний народ у тяжкі часи і несхибно несла світло національних ідеалів.
Виставка побудована на основі фондів музею.