Лютий 18, 2021

Презентація літературно-мистецької виставки «І слово уста мої німії оживило, І я вчинила диво…»

17 лютого в Національному музеї літератури України відбулась презентація літературно-мистецької виставки «І слово уста мої німії оживило, І я вчинила диво…» до 150-річчя від дня народження Лесі Українки. У відкритті брали участь доктор філологічних наук КНУ імені Шевченка, відомий вчений, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Юрій Ковалів, літературознавець, поетеса, прозаїк-есеїст, літературний критик Алла Диба, український художник-графік, академік Національної академії мистецтв України, народний художник України, лауреат літературно-мистецької премії ім. І.Нечуя-Левицького, ілюстратор творів Лесі Українки Василь Перевальський.

IMG_7835 IMG_7839

За роки існування музею зібрана багата колекція рідкісних видань творів письменниці та ілюстрацій до них, які стали основою виставки. Акцентовано увагу на прижиттєвих виданнях письменниці, зокрема на двох збірках її перекладів з Г.Гейне (1892, 1900), збірках поезій «Думи і мрії» (1899) та «Відгуки» (1902), драматичних поемах «Кассандра» та «Лісова пісня» в «ЛНВ» за 1908 та 1912 роки. Музей володіє також досить рідкісним та цінним першим посмертним виданням «Лісової пісні» 1914 року. Про багатосторонність таланту письменниці свідчать «Історія східних народів» (Катеринослав, 1918) та «Народні мелодії з голосу Лесі Українки» (Київ, 1917). В експозиції виставки два раритетні примірники газети Є.Чикаленка «Рада» (1913) з некрологом та статтею С.Єфремова «Поет під час облоги».
Цікава сторінка виставки – це рідкісні видання альманахів та антологій, в яких друкувалися твори Лесі Українки: літературний альманах «Нова Рада» Київського літературно-артистичного товариства (Київ, 1908), альманах «Дубове листя», упорядкований М.Чернявським, М.Коцюбинським та Б.Грінченком 1903 р.; Галицько-руський альманах «Левада» (1902); поетична антологія «Вік» (1902); Український декламатор «Досвітні огні», упорядкований Б.Грінченком; журнали «Літературно-науковий вістник»; антології, підготовлені М.Зеровим.
Доповнює експозицію виставки добірка творів письменниці, опублікованих видавництвами «Українська накладня» (Лейпціг), [1930-і] та «Книгоспілкою» (Харків), [1920-і]; дослідження найавторитетніших літературознавців – П.Филиповича, М.Драй-Хмари, Ю.Шевельова, Є.Маланюка, в тому числі й сучасні: О.Забужко, Т.Скрипки, Л.Скупейка, В.Панченка та інші.
Тема «Драматургія Лесі Українки і театр» представлена драматичними поемами письменниці «Одержима», «Кассандра», «Вавілонський полон», «В катакомбах», «Лісова пісня», «Кам’яний господар», «В пущі» та інші, дослідженням Ю.Шевельова «Театр Лесі Українки чи Леся Українка в театрі» та світлинами сцен з «Лісової пісні» Драматичного театру юного глядача на Липках та балету «Лісова пісня» М.Скорульського (1936) Національного театру опери та балету України ім. Т.Шевченка.
Творчість Лесі Українки завжди приваблювала та надихала художників та скульпторів. Окрасою виставки став цикл ілюстрацій художника В.Васяновича «Ні! Я жива! Я буду вічно жити!» до творів Лесі Українки, графічні роботи М.Дерегуса, В.Касіяна, В.Чебаника, В.Перевальського, Є.Безніска, В.Лопати, Л.Іванової та роботи знаменитих скульпторів – Г.Кальченко та М.Обезюка.

IMG_7851 IMG_7863 IMG_7871 IMG_7886 IMG_7896 IMG_7912 IMG_7921 IMG_7831