Січень 28, 2021

Українські митці в офортах Василя Касіяна


До 125-річчя Василя Ілліча Касіяна

«Захоплено думаю про велич української класичної літератури, про її талановите слово, як і талановитий наш народ. Художник має велике щастя знаходити в цьому слові теми для правдивих сюжетів і вкладати в них душу…» – писав Василь Касіян.

Афіша Касіян 2021

У січні виповнилось 125 років від дня народження Василя Ілліча Касіяна (1896-1976) видатного українського графіка, народного художника СРСР, академіка, першого з українських художників лауреата Державної премії УРСР імені Тараса Шевченка.

Василь Касіян створив понад 10 тисяч творів станкової й книжкової графіки. У зібранні музею зберігається 180 творів художника. Ці твори надійшли від онуки художника Касіян Олени Василівни, частково з Дирекції художніх виставок України, деякі – з приватних колекцій.

На виставці представлено тільки невелика частина доробку Василя Касіяна. Василь Касіян створив багато портретів видатних українських письменників, здійснив оформлення багатьох книг класиків української літератури. Однак впродовж всього життя звертався до образу та творчості Тараса Григоровича Шевченко. Писав про нього як про «…батька української нації і цю його зрідненість зі своїм народом… що постав з моєю душі після роздумів над віщою славою нашого Пророка». На виставці пропонуємо тільки зовсім невелику частину Шевченкіани В. Касіяна: портрет Т. Шевченка, 1946 р., роботи «Т. Шевченко в колі селян» (офорт, 1939 р.), «Бандурист» (офорт, 1950-ті рр.), «На засланні» (офорт, 1950-ті рр.).

Стосовно творчості Івана Франка, Василь Касіян створив портрети письменника, один з них на виставці – до 100-річчя письменника. «Це була щира данина пам’яті про нашого світоча», –  писав художник.

Василя Касіяна приваблювали літературні твори, в яких жив дух волелюбності українців. Такими були для нього твори Лесі Українки. «Я показував Лесю Українку сильною, мужньою і як крицевою зброєю було її слово, змальовував красивою…». У експозиції – портрет Лесі Українки 1946 р., ілюстрації до її творів «Давня казка», «В катакомбах», «У пущі», «Лісова пісня»…

На виставці представлено портрет Григорія Косинки, з яким був особисто знайомий Василь Касіян ще з 1927 р., підтримував дружні відносини з його родиною. Портрет Г. Косинки виконано кульковою ручкою 1966 р.

На виставці – графічні портрети письменників ХХ ст., виконані тушшю: П. Тичини, В. Сосюри, А. Малишка, В. Симоненка, М. Сома та інших.

У вітринах – підбір книг, ілюстрованих художником, спогади про нього, про його творчість.

001_новый размер 002_новый размер 003_новый размер 004_новый размер 005_новый размер