Січень 15, 2021

150 років від дня народження Агатангела Кримського

0005а Кримський

15 січня 2021 року виповнюється 150 років від дня народження знаного й шанованого в усьому світі українського орієнталіста, знавця багатьох мов, історика української мови й літератури, етнографа й фольклориста, письменника, редактора й видавця, педагога, одного з фундаторів української Академії наук, випускника Колегії Павла Галагана Агатангела Кримського.

0006а стенд

Він походив з міжетнічної родини, не мав ні краплини української крові, але почувався українцем, мовою свого спілкування, наукової та літературної праці свідомо обрав українську. Понад п’ять десятиліть напруженої натхненної праці присвятив А. Кримський науці та літературі. Його поетична збірка «Пальмове гілля», що містить оригінальні вірші й переклади арабських поезій українською мовою, високо поцінована Іваном Франком та іншими дослідниками як унікальна пам’ятка літератури. Агатангел Кримський – автор численних фундаментальних досліджень з арабістики, семітології, тюркології, іраністики, ісламу, україністики та ін. Це феноменальна особистість не лише в українській, а й у світовій культурі. Цілком закономірно, що його титанічна праця, обсяг, глибина й різнобічність наукових і творчих зацікавлень, його внесок у науку й культуру були заслужено поціновані у всьому світі. Рішенням ХVI сесії Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО ім’я Агатангела Кримського внесено до переліку видатних діячів світу. Гірко усвідомлювати, що в 30-х рр. ХХ ст. вчений зазнав переслідувань, був практично усунений від науково-викладацької роботи, улітку 1941 року заарештований, звинувачений в націоналістичній діяльності; його життя обірвалось у сталінській в’язниці, а нащадки на рідній землі лише через кілька десятиліть дізнались правду про трагічну долю вченого.

0008 словник 0009 Пальмова гилля 0011 Лаговський

2021 рік оголошено роком Агатангела Кримського. До ювілею видатного вченого й письменника у музеї, в меморіальному приміщенні бібліотеки Колегії Павла Галагана найближчим часом буде розгорнута виставка «Наш Агатангел Кримський», присвячена життю й доробку великого українця. На ній будуть представлені унікальні експонати з фондової колекції музею.

Також впродовж року в музеї проходитимуть різноманітні  літературно-мистецькі заходи, що знайомитимуть з цікавими сторінками життя і творчості Агатангела Кримського, його літературною спадщиною, розкриватимуть різні грані  його таланту.

Отож, шануймо цю величну постать!

https://www.youtube.com/watch?v=mVATcVSlc3c&feature=youtu.be&ab_channel=museumliterature