Вересень 27, 2018

Мистецтво одного села

На свято Різдва Пресвятої Богородиці 21 вересня у залі Національного музею літератури України відбулося урочисте відкриття виставки народного мистецтва унікального села Вільшанка Крижопільського району Вінницької області.

IMG_3110

Така подія бере свій початок ще 2001 року, коли з ініціативи Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації, обласного центру народної творчості та Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво у Києві» за підтримки Міністерства культури України була започаткована Всеукраїнська культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села».

IMG_3183 IMG_3206

Маємо віддати належне організаторам, адже цього року презентували вже 17-у виставку! Упродовж цього часу вінничани встигли представити широкому загалу народну культуру не одного десятка сіл з різних районів області: с.Війтівка (Бершадський р-н), с. Клембівка, с. Буша (Ямпільський р-н), с. Стіна (Томашівський   р-н), с. Бубнівка (Гайсинський р-н), с. Наддністрянське (Мурованокуриловецького р-н), с. Соболівка (Теплицький р-н), с. Животівка (Оратівський р-н), с. Рахни-Лісові (Шаргородський р-н), с. Крищинці (Тульчинський р-н), с. Андрушівка (Погребищенський р-н). с. Четвертинівка (Тростянецький р-н) та інших.

З вітальним словом виступила Галина Сорока – Генеральний директор Національного музею літератури України, яка з великою вдячністю й пошаною, щирим захопленням привітала вінничан з такою визначною подією, а також висловила вдячність народним майстрам – В. Кубаль (вишивка), В. Тишецькому (живопис), В. Танцюрі й О. Кобцю (різьбярство), В. Прищепку (соломоплетіння), Г. Лагуні (ляльки-мотанки) та О. Вовк (писанкарство), – які перетворили зали музею в затишний куточок одного мальовничого села. Кожен предмет – це своєрідний маленький шедевр, залишений у спадок українській нації, адже раніше люди не просто прикрашали побутові речі заради краси, хоч і це було невід’ємним елементом їхньої високої культури, вони вкладали свої надії, сподівання, свою душу і любов. Відтак, ці витвори мистецтва, бо інакше їх назвати не можна, слугують оберегами цілого роду, а то й народу, бо несуть код нашої нації з глибин століть.

IMG_3288 IMG_3284

Ведучою заходу була невтомна Тетяна Цвігун, директор Вінницького обласного центру народної творчості, яка радо запрошувала до слова усіх тих, хто вже такий тривалий час підтримує і морально, і матеріально цю прекрасну акцію: Станіслав Городинський – начальник Управління культури і мистецтва Вінницької державної адміністрації; Світлана Атлас – спеціаліст регіональної політики Міністерства культури України; Жанна Дмитренко – поетеса, депутат обласної ради, працівник обласного центру народної творчості. Це так чудово, що завдяки тривалій співпраці було підписано в ЮНЕСКО Конвенцію щодо збереження нематеріальної культури, і так до Національного реєстру увійшли і пам’ятки Вінницької області.

IMG_3325 IMG_3337 IMG_3335

Своїми здобутками приїхали поділитися і безпосередні керівники цієї багатої на таланти Крижопільської землі: Володимир Панчук – голова районної держадміністрації, Олена Копильницька – представник сільської ради, Оксана Пронько – начальник відділу культури. Вони із великим захопленням розповідали про свої досягнення та щиро запрошували відвідати свій мальовничий різнобарвний край. Адже саме там є два цукрові заводи, які виробляють 8% цукру всієї України, сироробний завод, лісове господарство та інші підприємства. У Вільшанці народився український історик мистецтва К. В. Широцький (1886–1919) та український радянський письменник М.П.Трублаїні (1907–1941). З 1967 року в хаті, де народився письменник, відкрито музей. Крім того, у Крижопільському районі наявні більше двох десятків будинків культури, бібліотек, колективів народної творчості, танцювальних та вокальних колективів, які чи не щороку проводять власні фестивалі, зокрема Подільські товтри, у кожному селі! Це все свідчить про те, що наша Україна є надзвичайно багатою на молоді таланти, які готові жити і творити на славу рідного краю.

IMG_3403

На презентацію завітали і талановиті земляки, які безмежно пишаються своєю малою батьківщиною, де вони народилися і де пройшли перші свої стежки: поетеса Ніна Гнатюк, якій і прийшла така світла ідея представляти мистецтво одного села, кінорежисер Станіслав Чернілевський, лауреат Шевченківської премії поет Петро Перебийніс, вчений-фольклорист Микола Дмитренко та журналіст Іван Малюта, який видав весілля свого села на власний кошт. Як бачимо, кожен із них є прикладом відданих своєму рідному краю дітей, які щоразу долучаються до розвитку і популяризації народної культури на своїх теренах. Навіть виникла ідея видати фундаментальну працю про долю народного мистецтва Вінниччини до прийдешнього 20-літнього ювілею. Адже коли збирається багато добрих людей, то треба загадувати щось дуже добре і гарне, і воно обов’язково здійсниться. Тож попросимо у Бога здоров’я, а в колег – підтримки для звершення нових ще більших проектів!

IMG_3440

Незабутню атмосферу свята cтворили народні аматорські колективи – колектив української народної пісні «Молодички», колектив «Суцвіття» та чоловічий фольклорний ансамбль «Кряжани».

IMG_3267

А на завершення дійства на усіх присутніх чекав сюрприз: щедрі дари Вінницької землі – соковиті яблука кількох сортів, солодкий виноград, запашні весільні і святкові короваї, духмяні пиріжки та щасливі усмішки дорогих гостей!

Національний музей літератури України щиро дякує Вінницькому земляцтву за подароване свято та від душі бажає процвітання цій багатій на таланти землі!

Виставка триватиме до 19 жовтня.