Листопад 23, 2018

«Воскова геометрія слова» Станіслава Чернілевського

21 листопада до Дня гідності та Свободи  в Національному музеї літератури України відбулася велелюдна літературно-мистецька акція – творчий вечір відомого поета, перекладача, режисера, громадського діяча, правозахисника Станіслава Чернілевського. Митець назвав свій вечір «Воскова геометрія слова», цим ніби натякаючи на ювелірну майстерність бджілок, які будують соти і безнастанно носять мед. Про автора збірки «Рушник землі» писав Дмитро Павличко: «В українській поезії  сучасній Станіслав Чернілевський… займає місце поруч з найвидатнішими українськими іменами. Перед тобою монолітний дух непересічної особистості, творець з глибинним і гарячим пафосом… перед тобою той, хто може повчити й тебе і тому, як гострити мислі, і тому, як віртуозно володіти віршем, і тому, як просто можна осягати надзвичайний художній ефект».

IMG_4070 IMG_4071

На зустріч завітали один з найпопулярніших композиторів сучасності Леонід Грабовський, що проживає в США, відомі поети й письменники Василь Герасим’юк, Світлана Йовенко, Софія Майданська, Володимир Шовкошитний, Станіслав Шевченко, актори й театральні діячі, режисери й кінооператори та багато інших. Студенти кількох вузів – Університету «Україна», Київського інженерно-будівельного університету, Національного театрального університету імені Карпенка-Карого наповнили зал енергією молодості , гумору й захоплення поезією. Вів вечір  Богдан Бенюк – друг і творчий побратим Станіслава Чернілевського.

IMG_4156 IMG_4183

Авторське читання поезії  – величезна розкіш й естетична насолода, що лягає спомином на все життя. Та ще й у такому вишукано акторському виконанні. Слово лилось і лилось , створюючи самобутні образи в уяві і душах слухачів. Відбулась дивна магія злиття аудиторії з високим художнім світом поета, серед ідеалів якого  – Україна, її свобода і освячені боротьбою імена її кращих синів Василя Стуса, Юрія Литвина, Олекси Тихого, Василя Симоненка, Миколи Вінграновського, Є. Гуцала.  Поезії з «Чеського зошита», нової збірки «Silent Form» – нові творчі вершини поета. Звучали  пісні на слова С. Чернілевського у виконанні барда В’ячеслава Купрієнка. Студенти кафедри режисури телебачення читали переклади пана Станіслава з російської, грузинської, польської лірики.

IMG_4297

Поет нагадав присутнім, що вечір відбувається через два дні після річниці перепоховання Василя Стуса в Україні – 19 листопада 1989 року. Про ці події розповів Володимир Шовкошитний, який разом з Чернілевським, Василем Овсієнком, Юрієм Покальчуком, Дмитром Стусом організували перевезення праху Василя Стуса, Олекси Тихого, Юрія Литвина в Україну. Тобто власноручно перевезли три домовини з концтабору в Кучино Пермської області.

Станіслав Чернілевський зняв документальні кадри цієї сумно-трагічної й необхідної події, що лягли в основу його документального фільму «Просвітлої дороги свічка чорна». Цього року виповнилось 80 років від дня народження Василя Стуса, тож переглядом уривків з цього фільму з коментуваннями режисера  зала вшанувала пам’ять одного з наймужніших поетів на Землі – Василя Стуса. Всім, хто завітав до музею 21 лютого, дякуємо і сподіваємося на нові небуденні й світлі зустрічі.