Квітень 3, 2019

В Києві відкрилась художня виставка пам’яті Матвія Когана-Шаца

2 квітня у Національному музеї літератури України відкрилась виставка картин пам’яті видатного українського живописця, майстра пейзажу Матвія Когана-Шаца. Ініціатором виставки виступила ВГО «Спілка християнських письменників України» на чолі з письменником, художником, священиком Костянтином Шаповаловим.

IMG_1887a

Матвій Борисович Коган-Шац народився у 1911 році у Могилів-Подільському і помер у Києві у віці 78 років, де і писав свої неперевершені пейзажі, за які ледь не постраждав, бо вони не зображали індустріально-господарську дійсність радянської держави і не оспівували її. Написані у реалістичному стилі, спокійні та урівноважені, вони передавали красу оточуючого, зовсім не екзотичного, але такого привабливого українського ландшафту.

IMG_1888 IMG_1922 IMG_1949

Найщасливіші місяці художник проводив в Седневі – українському Барбизоні. З ранку йшов на природу. Писав легко і за один сеанс міг зробити велике полотно, вдома залишалося тільки підправити.

Взагалі, у нього було особливе ставлення до природи. Він ніколи не намагався її олюднити, передати їй свій настрій або, навпаки, зробити її предметом медитативного переживання, переведення енергії ззовні у власний стан. Він не намагався передати власні емоції, посилити їх, розігнати мазок, форсувати колір і змусити його кричати. І в той же час він не був абстрактно-байдужим розсудливим аналітиком, відчужено вишуканим індивідуалістом, що шукає в природі одне з нескінченних віддзеркалень власного  Я. Матвій Борисович вважав, що природа сама по собі, мінлива, в ній немає стійкого стану. Сьогодні – одне, завтра – зовсім інше. Тому він закінчував роботи за один сеанс, в одну річку не можна вступити двічі. Особливо він любив писати сніг, нескінченні відтінки білого, мільйон кольорів, які народжує морозне сонце, іній. Чи квітуча гілка, поле, річка. І, звичайно, він нічого не придумував ні з чим не ототожнював, не шукав романтичних або революційних ілюзій. Буревій – це було йому чужо. Він прагнув передати особливу легкість стану, який сам постійно відчував, жив, прагнучи встигнути відтворити цей світ, не перебільшуючи, не викривлюючи в угоду власному настрою, тільки те, що є, що від Бога.

З 1939 року Матвій Коган-Шац брав участь в закордонних виставках – Італія, Франція, Югославія, Японія.

Але перша персональна виставка художника приспіла, коли йому було майже 78 років, перед самою смертю і каталог його робіт так і не було видано за часи його життя, тому спадок цього видатного українського художника радянських часів насамперед можна прогледіти лише на художніх виставках, такій як ця, час від часу …

На виставці, яка розгорнулася у залах Національного музею літератури України представлено більше ніж 30 найкращих картин художника, які знаходяться у приватних колекціях.

Роботи Матвія Когана-Шаца представлені у Національному художньому музеї України, Національному музеї Тараса Шевченка, Бердянському, Миколаївському, Полтавському художніх обласних музеях та Алупкінському палаці-музеї.

Без жодного перебільшення Матвія Когана-Шаца можна віднести до плеяди художників, твори яких заслуговують уваги, у чому ми запрошуємо переконатися, відвідавши виставку.

Виставка працюватиме з 2 по 21 квітня.

IMG_1893 IMG_1915 IMG_1957 IMG_1961IMG_1975 IMG_1982 IMG_1984 IMG_1986 IMG_1990 IMG_1996 IMG_2026 IMG_2029 IMG_2049 IMG_2051 IMG_2065 IMG_2082 IMG_2088 IMG_2092 IMG_2093 IMG_2100 IMG_2104