Липень 5, 2019

Червневий фестиваль Люцини Хворост

Наприкінці червня в Національному музеї літератури України відбувся концерт Люцини Хворост: яскрава співачка-шансоньє й не менш яскрава поетка завітала з Харкова, аби подарувати киянам свою нову пісенну програму «МІЙ ФЕСТИВАЛЬ». Символічно, що концерт співачки — перший у Києві! — зібрав численних шанувальників її таланту саме напередодні Дня св. Люцини.

IMG_2230IMG_2247

Стиль своєї пісенної творчости Люцина Хворост окреслює як український шансон. Її авторські пісенні тексти — це висока поезія, наснажена живими «солодко-гіркими» емоціями (згадаймо її «Солодко-гіркий романс»!) і майстерна за формою, поезія, розрахована на інтеліґентного слухача з виробленим мистецьким смаком, а створені нею мелодії й аранжувальні ідеї являють собою ориґінальну музичну мову, в якій синтезовано природне музичне обдарування і глибоку обізнаність із досвідом уславлених французьких шансоньє та українських колеґ по сцені. І водночас Люцина — неперевершена виконавиця власних пісень, володарка чарівливого драматичного сопрано, — до речі, Володимир Гонський, бард Революції Гідности, назвав її вібрато унікальним!

IMG_2281 IMG_2283

Живучи в Харкові, на якому так болюче позначилася русифікація, Люцина належить до передового загону борців за національне пробудження рідного міста: вона була і є активною членкинею Харківського українського поетично-пісенного клубу «Апостроф», співала на харківському Євромайдані, а нині бере участь у концертах для українських бійців. Та й сама мова її віршів, жива й багата, є дієвою зброєю у боротьбі за український Харків, ширше — за Україну. А поєднання в одному жанрі високого й популярного мистецтва забезпечує велику ефективність такої українізації.

IMG_2233 IMG_2338

У репертуарі Люцини Хворост — близько півсотні пісень, переважно авторських, частина яких увійшла до її альбомів «Арт-кафе “Бельведер”» (2009) і «Солодко-гіркий романс» (2014). Серед улюблених пісенних жанрів співачки — вальси, танґо, слоуфокси, романси, словом — їй близька стилістика ретро, легка ностальгія за минулим — або тим, що не збулося: адже, з огляду на фатальні провалля української історії ХХ століття, багато жанрів популярної європейської музики — музики естрадної, салонної, кабаретової — не набули на наших теренах належного втілення. І під час київського концерту під гостинним дахом Музею літератури Люцина потішила слухачів своїми піснями, в яких яскраво відбилася ця ретро-стилістика, піснями давніми і новими: «50, 60, 70 років тому», «Августійший», «Танґо надії», «Танечниця», «Чері», «Солодко-гіркий романс», «Романс про минуле», «Брати і сестри» та іншими. І, звичайно, відбулася київська прем’єра пісні «Мій фестиваль», де ритми танґо химерно переплелися з поп-роком, а карнавальні веселощі — з викличним бунтом глибокої душі.

Звучали зі сцени великої зали Музею літератури і слова вітань, і вірші творчих однодумців співачки: в концерті взяла участь поетка Лариса Вировець (Харків), голова вже згаданого Клубу «Апостроф», — на її слова Люцина виконала сповнену милої іронії пісню «Сусіди ліворуч, сусіди праворуч», — а також київські поетки, які разом з Люциною і Ларисою належать до поетичного гурту «Рівнодення»: Наталія Науменко, Ольга Смольницька і Олена О’Лір (ведуча концерту), поет і історик Олесь Одрін. Спеціальним гостем імпрези був історик і письменник Роман Коваль, завдяки якому побачив світ Люцинин диск «Солодко-гіркий романс».

IMG_2435 IMG_2437

Варто додати, що для всіх учасників концерту було влаштовано сеанс поетичного ворожіння: кожен мав змогу витягти з Хатнього Оракула — таємничої скриньки у формі книги, яка є талісманом гурту «Рівнодення», — пророцтво, взяте з віршів учасниць гурту, адже вони вірять, що інколи наша підсвідомість сама навертає нас на слушний вибір і на добрий шлях. А про те, що пророцтва ці — правдиві, свідчать рядки з поезії Олени О’Лір, які дісталися Люцині Хворост напередодні її іменин:

Коли тебе покличе вітер мандрів —

Відвідай рідний край свого святого.