Серпень 21, 2019

200-річчя від дня народження Григорія Ґалаґана

Два століття тому – 15 серпня 1819 року у Сокиринцях (тепер Срібнянського району) на Чернігівщині народився видатний український громадський діяч і меценат Григорій Ґалаґан. У своїй державницькій діяльності він виступав як активний прихильник повного скасування кріпацтва та доклав зусилля для розбудови земського самоуправління та освіти. Родина Ґалаґанів мала демократичні погляди, підтримувала і примножувала українську культуру. У родовому маєтку була велика бібліотека наукових праць та стародруків, велика мистецька галерея, унікальна коштовна колекція посуду та зброї. Тут діяли кріпацький театр і хор. Через це Сокиринецький палац колись називали «українським Парнасом». Тут постійними гостями були видатні діячі культури та мистецтва – Тарас Шевченко, Лев Жемчужников, Микола Лисенко, Остап Вересай та інші.

001 002а

Григорій Ґалаґан був одним з найяскравіших представників дворянської культури ХІХ століття, який усвідомлював свою українську ідентичність  і свій громадянський обов’язок перед українським народом. Він опікувався багатьма навчальними закладами і був засновником знаменитої Колегії Павла Ґалаґана  (1871р.) – нині  Національний музей літератури України.

15 серпня 2019 року в Сокиринському аграрному ліцеї Чернігівської області, який міститься в колишньому  маєтку графів Ґалаґанів-Ламсдорфів, пройшли урочисті заходи з нагоди 200-річчя від дня народження Григорія Ґалаґана. Їх учасники, в тому числі нащадки роду Ґалаґанів, які нині розкидані по світу, представники дипломатичних представництв 12 зарубіжних країн, науковці, діячі культури взяли участь у відкритті меморіалу родини Ґалаґанів на території садиби. Учасниками цих заходів стали і науковці Національного музею літератури України.

003 005 009

Григорій Ґалаґан був одним із найяскравіших представників дворянської культури ХІХ століття, який усвідомлював свою українську ідентичність  і свій громадянський обов’язок перед українським народом. Він опікувався багатьма навчальними закладами і був засновником знаменитої Колегії Павла Ґалаґана  (1871р.) – нині  Національний музей літератури України.

До дня святкування оргкомітетом культурно-просвітницького проекту “Шевченківсько-Ґалаґанівські Студії” було підготовлено широку концертну програму за участі художніх колективів із Чернігова, зокрема Капели бандуристів ім. О.Вересая, наукову конференцію, екскурсії маєтком Ґалаґанів.

002 004 006 007 008 010 011 012 013 014 015 015а 015б 016 017 018 019 020 021 022 023 024 025 026 027