Серпень 22, 2019

Виставка до 250-ліття від дня народження Івана Котляревського

Так Котляревський  у щасливий час
Вкраїнським словом розпочав співати…
(І.Франко)

Виставка присвячена 250-літтю від дня народження Івана Котляревського. Сформована на основі трьох колекцій. Вперше у Національному музеї літератури України виставлена практично повна колекція художніх робіт Анатолія Базилевича – ілюстратора «Енеїди» Івана Котляревського. Також відвідувачі можуть ознайомитися з фрагментарною колекцією одягу народно-прикладного  мистецтва Полтавщини кінця ХІХ – початку ХХ століть, який вводить у світ барвистого, повнокровного національного буття народу, без якого здається не з’явилась би на світ ця безсмертна поема. Представлені також  унікальні видання творів І.Котляревського з фондів Національного музею літератури України.

Завдяки ілюстраціям народного художника А.Базилевича виставковий зал наповнюється вітальним непереможним духом. Неповторна індивідуальність українського народу передана у веселих, життєстверджуючих образах. Глядачі можуть насолоджуватися тонким, іронічним та віртуозним пензлем художника, його надзвичайною майстерністю у передачі психологічних станів героїв письменника. На картинах зображені «люди винятково здорової і могутньої плоті, ненаситні їдці,.. У них здоровенні кулаки, червоно-сині щоки, страшні, здатні перегризти й перемолоти будь-яку кістку зуби,.. Це люди неймовірної сили, із залізними м’язами, громовими голосами. Коли вони вступають у бій,– а в бій вони йдуть дуже охоче, – тільки й чути хрускіт вибиваних зубів,.. крик і лайку, невичерпну в каскадах своїх комбінацій. Цей людський світ – апофеоз тілесності, надзвичайної витривалості, здоров’я, що вихлюпуються через край, повнокров’я. Це … розбишаки, волоцюги – і в той же час лицарі, герої, титани… Спробуйте позмагатися з такими народом… Тим, хто мав сумнів у існуванні українського (малоросійського) народу, Котляревський показав його як незвичайну своєю могутністю стихію», – за словами видатного літературознавця Олександра Білецького.

І натомість, дуже скромне, майже непомітне, на їх фоні перше видання «Енеїди» І.Котляревського у центральній вітрині залу, що відкрило цілу епоху у свідомості самих українців і заполонило його на віки притягальним магнетизмом. Поряд третє прижиттєве та повне, посмертне видання поеми письменника.

Музей володіє досить повною добіркою видань «Енеїди». Основні з них представлені на виставці, починаючи з 1872 року. «Енеїда» поширюється не лише на теренах тодішньої Російської імперії, а й на Західній Україні, насамперед у Львові.

Великою епохальною подією для самоствердження нації, стало відкриття пам’ятника письменника у Полтаві 1903 року, куди з’їхалася українська інтелігенція із двох частин поневоленої України. Запрошення та програма цього свята на виставці. А також можна побачити унікальне видання книги, у якій вмістили свої творчі доробки тогочасні письменники Східної та Західної України – «На вічну пам’ять Котляревському» (Київ, 1903).

Не можна не згадати ще два талановиті твори Великого Полтавця – це «Наталка Полтавка» та «Москаль чарівник». Перший з них набув величезної популярності та став улюбленицею завдяки талановитій грі знаменитої примадонни театральної сцени Марії Заньковецької та наступних поколінь українських актрис: Наталії Ужвій, Наталії Сумської та інших. Цьому присвячений окремий композиційний комплекс.

Представлена «Енеїда» також в альманахах та літературних збірниках. Досить повно видавалася поема в радянський час, незважаючи на те, що була піддана у 30-і роки деструктивним звинуваченням у буржуазному націоналізмі.

Своїм багатством та ілюстративним матеріалом вражають видання Незалежної України. Варто сказати, що їх ілюстрували та донині ілюструють багато художників. З окремими іменами можна познайомитися на виставці: Порфирій Мартинович, Георгій Нарбут, Олексій Токарєв, Михайло Дерегус, Валентина Ульянова, Іван Будза та Оксана Тернавська. Але улюбленими ілюстраціями на всі часи для видавців «Енеїди» залишався Анатолій Базилевич. Біля двох десятків  видань книги з його ілюстраціями, більшість представлені на виставці.

Великою популярністю користувалася «Енеїда» серед театральних шанувальників, завдяки неповторній грі акторів Національного театру імені І.Франка, а особливо улюбленців публіки – Б.Ступки та А.Хостікоєва. Неповторний світ анімації «Енеїди» створив народний художник Едуард Кирич.

афіша енеїда_новый размер

IMG_4251_новый размер IMG_4257_новый размер IMG_4261_новый размер