Серпень 22, 2019

виставка «Сад житейський» Валерія Шевчука»

Літературно-мистецька виставка «Сад житейський» Валерія Шевчука» присвячена 80-й річниці від дня народження письменника, історика, перекладача, культуролога, автора біля двохсот книг, більше 500 наукових розвідок.

Валерій Олександрович Шевчук – лауреат Шевченківської премії (1988) та премії Фундації Омеляна та Тетяни Антоновичів (1991) за роман «Три листки за вікном», Міжнародного фонду «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля» (2001), Всеукраїнської премії в галузі гуманітарних наук, культури і мистецтва, спорту «Визнання» (2001), літературних премій ім. Є.Маланюка, М.Коцюбинського, А.Кримського, О.Копиленка, Олени Пчілки, І.Огієнка, Пантелеймона Куліша (2017), журналів «Київська старовина», «Україна», «Дніпро», «Березіль», заслуженого для польської культури (за переклади творів Я.Івашкевича, К.Галчинського).

Від 2007 року – почесний професор НаУКМА.

29 листопада 2011 року започаткована в Інституті філології та журналістики Житомирського державного університету імені Івана Франка премія Валерія Шевчука (Премія Шевчука).

Нагороджений медаллю Івана Мазепи (2016) та ювілейною медаллю «25 років незалежності України».

Важко переоцінити вагомість та значимість творчого доробку Валерія Олександровича Шевчука, оскільки «… творчість його багатодонна, глибока і в корені своєму демократична, як всяке щире мистецтво, навіть найелітарніше…» (Є.Концевич).

Розпочав свою літературну діяльність ще в 60-ті роки минулого століття (в історії культури це період  (після «Розстріляного відродження» 20-30-х) активного розвитку, зокрема української літератури, відомий як «Шістдесятництво») малою прозою, в центрі якої – проста людина, людина «серед тижня» з її думками, переживаннями, пошуками. Збірка оповідань під такою ж назвою стала «естетичним маніфестом» всієї творчості Валерія Шевчука, бо найбільше, що його завжди цікавило – це внутрішній світ людини. «Мої герої – земні, кращі з них хочуть збагнути свій кавальчик світу і прагнуть залишитись у ньому людьми добрими – ось чому я ними зацікавився. Все ми можемо втрачати, але не добре серце. Все ми можемо руйнувати, але не любов. Все ми можемо змінити, але не милосердя до ближнього та світу. Все ми можемо проклясти, але не сонце, що світить над головою і дає світові життя» – так пояснює свою творчу позицію та свій вибір сам автор.

Виставка має розділи, які відображають напрямки багатогранної творчої діяльності Валерія Шевчука: В.Шевчук – письменник-шістдесятник; культурологічна діяльність (інтерв’ю, лекції, видавнича діяльність, упорядкування та видання творів українських еміграційних письменників, науковців тощо); «На березі часу…» (художня документалістика В.Шевчука); В.Шевчук для дітей та молоді; театр В.Шевчука; творчість В.Шевчука в світовому контексті.

Виставку створено на основі матеріалів із фондів музею, приватних книгозбірень. Візуальний ряд представлений графічними роботами художниці Наталії Михайличенко, ілюстраторки тридцяти книг письменника. Розділ виставки «Театр В.Шевчука» вибудуваний при сприянні  Київського академічного драматичного театру на Подолі (реж. В.Малахов), який надав театральний реквізит та сценічні костюми вистави «Вертеп» (за п’єсою В.Шевчука).

Нині, як і понад п’ять десятків тому, Валерій Олександрович продовжує розбудовувати «храм свій» на самоті, на дачі в Кончі-Заспі, приїжджаючи на день-два до Києва, щоб зустрітися з молоддю, щоб поділитися дослідженим, передуманим, написаним, бо «…кожен із нас – гість у цьому житті, але кожен у ньому, як уміє і як може, будує свій храм. Той храм і є душею нашою – чистим серцем. Усе минає, все зникає і нищиться, одна тільки любов вічна. Вона – живильна сила нашого духу, вона спонука праці нашої та життя. Вона долає малість нашу і зло нашу, і в ній надія наша…».

P.S. На днях видавництво «Кліо» видало фундаментальну працю невтомного розбудовника українського духового простору Валерія Шевчука – «Мудрість передвічна. Афоризми давніх українських мислителів ХІ-ХІХ ст.»

шевчук_афиша2_новый размер

IMG_4277_новый размер IMG_4280_новый размер IMG_4295_новый размер