Серпень 22, 2019

Анонс музейних заходів та виставок з 23 по 31 серпня 2019 року

Виставки

Експонуються:

  • літературно-мистецька виставка “В профіль і анфас” приурочена до 28-ї річниці Незалежності України. Вона представляє в образах пластичного мистецтва найвірніших синів українського народу, що творили Слово на нашій благодатній землі впродовж ХІ – ХХІ століть. Це вони, українські письменники, стояли на сторожі українського космосу: духовності, менталітету, території. І не дали численним загарбникам асимілювати наш народ. Через те особливе патріотичне піднесення переживає кожен, хто загляне в обличчя наших митців на полотнах видатних художників – Івана Їжакевича,  Фотія Красицького, Алли Горської, Віктора Зарецького, Володимира Євтушевського, Рауля  Багаутдінова, Ольги Петрової, Любомира Медведя, Павла Громницького, Володимира Слєпченка тощо. Цікаву інтерпретацію внутрішнього світу митців подали скульптори Міртала Пилипенко, Галина Кальченко, Василь Завгородній. Володимир Луцак в скульптурних портретах Сергія Пилипенка, Лесі Українки, Пантелеймона Куліша, Олега Ольжича. Представлені на виставці картини, графіка й скульптура зберігаються у фондах музею. Деякі з них представлені вперше. Це лише невелика дещиця з портретної галереї письменників НМЛУ.

08.2019 Афіша до Дня Незалежності України_новый размер

 

  • літературно-мистецька виставка «Сад житейський» Валерія Шевчука» присвячена 80-й річниці від дня народження письменника, історика, перекладача, культуролога, автора біля двохсот книг, більше 500 наукових розвідок. Валерій Олександрович Шевчук – лауреат Шевченківської премії (1988) та премії Фундації Омеляна та Тетяни Антоновичів (1991) за роман «Три листки за вікном», Міжнародного фонду «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля» (2001), Всеукраїнської премії в галузі гуманітарних наук, культури і мистецтва, спорту «Визнання» (2001), літературних премій ім. Є.Маланюка, М.Коцюбинського, А.Кримського, О.Копиленка, Олени Пчілки, І.Огієнка, Пантелеймона Куліша (2017), журналів «Київська старовина», «Україна», «Дніпро», «Березіль», заслуженого для польської культури (за переклади творів Я.Івашкевича, К.Галчинського). Виставка має розділи, які відображають напрямки багатогранної творчої діяльності Валерія Шевчука: В.Шевчук – письменник-шістдесятник; культурологічна діяльність (інтерв’ю, лекції, видавнича діяльність, упорядкування та видання творів українських еміграційних письменників, науковців тощо); «На березі часу…» (художня документалістика В.Шевчука); В.Шевчук для дітей та молоді; театр В.Шевчука; творчість В.Шевчука в світовому контексті. Виставку створено на основі матеріалів із фондів музею, приватних книгозбірень. Візуальний ряд представлений графічними роботами художниці Наталії Михайличенко, ілюстраторки тридцяти книг письменника. Розділ виставки «Театр В.Шевчука» вибудуваний при сприянні  Київського академічного драматичного театру на Подолі (режисер В.Малахов), який надав театральний реквізит та сценічні костюми вистави «Вертеп» (за п’єсою В.Шевчука).

шевчук_афиша2_новый размер

 

  • літературно-мистецька виставка присвячена 250-літтю від дня народження Івана Котляревського. Сформована на основі трьох колекцій. Вперше у Національному музеї літератури України виставлена практично повна колекція художніх робіт Анатолія Базилевича – ілюстратора «Енеїди» Івана Котляревського. Також відвідувачі можуть ознайомитися з фрагментарною колекцією одягу народно-прикладного  мистецтва Полтавщини кінця ХІХ – початку ХХ століть, який вводить у світ барвистого, повнокровного національного буття народу, без якого здається не з’явилась би на світ ця безсмертна поема. Представлені також  унікальні видання творів І.Котляревського з фондів Національного музею літератури України. Відвідувачі побачать перше видання «Енеїди» І.Котляревського, що відкрило цілу епоху у свідомості самих українців і заполонило його на віки притягальним магнетизмом. Поряд третє прижиттєве та повне, посмертне видання поеми письменника. Музей володіє досить повною добіркою видань «Енеїди». Основні з них представлені на виставці, починаючи з 1872 року. «Енеїда» поширюється не лише на теренах тодішньої Російської імперії, а й на Західній Україні, насамперед у Львові. Великою епохальною подією для самоствердження нації, стало відкриття пам’ятника письменника у Полтаві 1903 року, куди з’їхалася українська інтелігенція із двох частин поневоленої України. Запрошення та програма цього свята на виставці. А також можна побачити унікальне видання книги, у якій вмістили свої творчі доробки тогочасні письменники Східної та Західної України – «На вічну пам’ять Котляревському» (Київ, 1903). Окремий композиційний комплекс присвячений ще двом талановитим творам Великого Полтавця – це «Наталка Полтавка» та «Москаль чарівник». Перший з них набув величезної популярності та став улюбленицею завдяки талановитій грі знаменитої примадонни театральної сцени Марії Заньковецької та наступних поколінь українських актрис: Наталії Ужвій, Наталії Сумської та інших.

афіша енеїда_новый размер

 

  • виставка «Отечество ж собі грунтуймо в ріднім слові…», приурочена 200-літтю від дня народження Пантелеймона Куліша. На виставці представлена значна кількість прижиттєвих видань  Пантелеймона Куліша – знамениті «Записки о Южной Руси», «Чорна рада, хроніка 1663 року», один з томів досліджень про Миколу Гоголя («Сочинения и письма», т.5), критичний огляд творчості Григорія Квітки-Основ’яненка (1858), критичні та неоднозначні статті, присвячені питанню пошуку національного взаємопорозуміння з сусідніми народами: «История присоединения Руси», «Крашанка русинам и полякам». Прижиттєвими виданнями «Хата» та «Основа» представлений Пантелеймон Куліш як видавець та журналіст. Окрасою виставки стали автографи П.Куліша, що надійшли в складі колекції Миколи Терещенка 1985 року.  Його перекладацьку діяльність демонструють переклади (13 драм) Уільяма Шекспіра, виданих Іваном Франком у Львові. Як поет, П.Куліш представлений посмертним повним 6-томним  виданням, здійсненим Львівською «Просвітою» 1908-1910 роках, «Драмованою поемою» («Байда, князь Вишневецький», «Петро Сагайдачний», «Цар Наливай») та іншими творами. Досить повно представлені на виставці альманахи та літературні збірники Східної та Західної частини України з публікаціями творів письменника: «Акорди» (1903), «Дубове листя» (1903), «Досвітні огні» (1908), «Струни» (1922), «Розвага» (1927) та інші.
    Виставка «Отечество ж собі грунтуймо в ріднім слові» триватиме протягом серпня-вересня 2019 року в меморіальній бібліотеці Колегії Павла Галагана.

Афіша Куліш серпень 2019_новый размер

 

  • виставка приватної колекції моделей автомобілів “Автопарк дитячих мрій” Олексія Рахуби, маленького, але досвідченого колекціонера. До вашої уваги потужна колекція: понад 200 моделей авто. Завдяки цій виставці ви познайомитесь із різними видами автомобілів – це пожежні, поштові, поліцейські машини, машини швидкої допомоги, різний громадський транспорт (автобуси, таксі), сільськогосподарська техніка, а також вантажні, легкові автомобілі (седани, кабріолети, пікапи, купе), ретро-автомобілі, гоночні автомобілі, мотоцикли та колекції “Hot Wheels” та “Mattel Cars”. Колекцію супроводжує виставка оригінальних робіт художника-шаржиста Віктора Зінченка “Машинки з усмішкою”, яка неодмінно підійме настрій та змусить полюбити світ авто ще більше!

Афіша Машинки червень 2019._новый размер

 

  • виставка робіт вихованців Від КДШМ № 2 ім. М.І. Вериківського «Світ Марії Приймаченко очима сучасних дітей». 110 років назад на Поліссі, у тихому селі Болотня, народилась відома на весь світ Марія Приймаченко, лауреатка премії ім. Т.Г.Шевченка, твори якої стали класикою сучасного українського народного живопису. Творчість цієї художниці, фантастичні образи її декоративних композицій, надихають не одне покоління шанувальників її яскравого таланту до вивчення традицій народного мистецтва. Особливо щиро та безпосередньо сприймають живопис Марії Приймаченко діти. Побачивши дивовижно олюднених звірів, риб, птахів або небачених досі тварин, діти із захопленням починають творити на папері свої уявні світи та населяти їх своїми фантастичними образами. Надихаючись живописом Марії Приймаченко, який вона створювала гуашшю на папері, діти звертаються до традиційних матеріалів народного живопису а також застосовують більш сучасні художні матеріали та техніки виконання. Це, наприклад комп’ютерна графіка, живопис акриловими фарбами, або складна техніка «холодний батік», яку дехто сполучає із вільним розписом на сучасних тканинах.

Afisha Primachenko_новый размер