Вересень 6, 2019

Анонс музейних заходів та виставок з 09 по 15 вересня 2019 року

Заходи

09 вересня о 15:00 відбудеться літературно-мистецький вечір присвячений 250-річчю Івана Котляревського “Любов к Отчизні де героїть…” та презентація виставки “Так Котляревський  у щасливий час Вкраїнським словом розпочав співати….
У заході братимуть участь:
Анатолій Хостікоєв – народний артист України, актор театру і кіно, режисер,  улюбленець публіки, який подарував сучасникам блискучих 27 ролей у Національному академічному драматичному театрі ім.І.Франка та 5 у театрі “Бенюк і Хостікоєв”, знявся у 18 фільмах. У 1986 році Анатолій Хостікоєв зіграв роль Енея у виставі “Енеїда” за твором Івана Котляревського.
Наталя Сумська – народна артистка України, лауреат Шевченківської премії, акторка та телеведуча, яка зіграла  34 ролі в Національному академічному драматичному театрі ім.І.Франка, України. Знялася у 48 фільмах. Зіграла роль Дідони у спектаклі “Енеїда”  та Наталки у фільмі “Наталка-Полтавка” за творами Івана Котляревського.
Микола Сулима – український вчений-літературознавець, член-кореспондент НАН України, завідувач відділу давньої української літератури Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України.
Олексій Базилевич – графік, член Спілки художників України,  учасник багатьох виставок, син Анатолія Базилевича.  Працює у галузі книжкової графіки.
Тарас Козуб – лірник, виконавець традиційних народних пісень.
Вхід за музейними квитками.

Шаблон ФБ Котляревський 09.09.19.

 

11 вересня о 15:00 до 80-річчя від дня народження Валерія Шевчука відбудеться зустріч із трупою театру на Подолі! Художній керівник театру на Подолі та режисер вистави «Вертеп», створеної за п’єсою Шевчука, Віталій Малахов, актори Сергій Бойко, Федір Ольховський, Тамара Плашенко та Тетяна Печенкіна розкажуть про створення спектаклю та гастролі світом. Вистава “Вертеп” свого часу об’їздила чимало країн світу. Її змогли побачити на американському континенті. Грали «Вертеп» і в Мексиці, і в Нікарагуа. Це вистава з двох частин. Перша містила у собі сцени із життя царя Ірода, тобто біблійний сюжет. Друга частина – вертеп у його прямому значенні, тобто народні гуляння, в яких беруть участь такі персонажі, як Козак, Дівка, Москаль, а також представники всіх народів, які проживали на території України. «Вертеп» став візитною карткою не лише театру на Подолі, а й України за кордоном, познайомивши світ з українською культурою.
Вхід за музейними квитками.

Шаблон ФБ Шевчук 11.09.19._новый размер

 

11 вересня о 14:00 до 210-річчя від дня народження Юліуша Словацького, одного з найвідоміших польських поетів доби романтизму, драматурга та епістолографа, відбудеться зустріч із Ростиславом Радишевським – членом-кореспондентом НАНУ, доктором філологічних наук, професором, завідувачем кафедри полоністики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Темою нашої розмови стане життя і творчість польського поета і драматурга Юліуша Словацького, який народився в Україні і чимало поем присвятив своїй малій Батьківщині, та своїми творами дорівнявся до творчості Адама Міцкевича. Приємним доповненням заходу стане декламація віршів Юліуша Словацького талановитими студентами Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого.
Вхід за музейними квитками.

12 вересня о 13:00 відбудеться літературно-мистецький захід «Життя як кінострічка» до 125-річчя від дня народження Олександра Довженка та до Дня українського кіно. На зустріч запрошена кінокритик та кінознавець, старший викладач кафедри культурології НаУКМА, керівник НДЦ кінематографічних студій та головний редактор журналу «Кіно-Театр» Лариса Брюховецька, яка не тільки розповість про життя Олександра Довженка, але й на прикладі фільмів розкриє альтер-еґо митця, висвітлене в кінокартинах: хто був справжнім героєм для Довженка? якою, на думку режисера, мала постати нова Україна? і чому згодом автор був звинувачений у ревізіонізмі? Говоритимемо про українське кіно часів ВУФКУ (1920-і роки), фактично забутий період в історії українського кіно, його інституційну організацію і творчі здобутки, які зазнали нищівних утисків уже на самому початку свого існування.
Вхід за музейними квитками.

ДОВЖЕНКО_новый размер

 

12 вересня о 14:00 відбудеться презентація літературно-мистецької виставки «Сад житейський» Валерія Шевчука» присвячена 80-й річниці від дня народження письменника, історика, перекладача, культуролога, автора біля двохсот книг, більше 500 наукових розвідок. У презентації братимуть участь доктор філологічних наук, професор Василь Яременко, кобзар Тарас Силенко, артистка театру ім.Леся Кукрбаса Галина Стефанова, у виконанні якої прозвучать поезії Валерія Шевчука.
Вхід за музейними квитками.

Шаблон ФБ Шевчук 12.09.19._новый размер

 

12 вересня о 16:00 відбудеться обговорення монографії Олеся Федорука «Роман Куліша “Чорна рада”: історія тексту», яка цьогоріч виходить в світ у видавництві «Критика». У заході братимуть участь член-кореспондент НАН України, професор Микола Сулима (Інститут літератури ім. Т. Шевченка НАН України) та доктор Михайло Назаренко (Київський національний університет імені Тараса Шевченка)./Модеруватиме Андрій Мокроусов.
Вхід за музейними квитками.

13 вересня о 12:15 відбудеться презентація науково-популярних коміксів Джоанни Коул «Чарівний шкільний автобус: На водогінній станції» та «Чарівний шкільний автобус: У вулику», яке видало видавництво «Веселка». Київські школярі «Чарівним шкільним автобусом» вирушать у подорож та побувають «На водогінній станції» та «У вулику», а також познайомляться із прекрасними ілюстраціями Брюса Деґена. Цікавий і дотепний комікс про фантастичну екскурсію американських школярів розкриває дітям ще й чимало таємниць з природознавства!
Вхід за музейними квитками.

Виставки

Експонуються:

  • літературно-мистецька виставка “В профіль і анфас” приурочена до 28-ї річниці Незалежності України. Вона представляє в образах пластичного мистецтва найвірніших синів українського народу, що творили Слово на нашій благодатній землі впродовж ХІ – ХХІ століть. Це вони, українські письменники, стояли на сторожі українського космосу: духовності, менталітету, території. І не дали численним загарбникам асимілювати наш народ. Через те особливе блаженне піднесення переживає кожен, хто загляне в обличчя наших митців на полотнах видатних художників – Івана Їжакевича,  Фотія Красицького, Алли Горської, Віктора Зарецького, Володимира Євтушевського, Рауля  Багаутдінова, Ольги Петрової, Любомира Медведя, Павла Громницького, Володимира Слєпченка тощо. Цікаву інтерпретацію внутрішнього світу митців подали скульптори Міртала Пилипенко, Галина Кальченко, Василь Завгородній. Володимир Луцак в скульптурних портретах Сергія Пилипенка, Лесі Українки, Пантелеймона Куліша, Олега Ольжича. Представлені на виставці картини, графіка й скульптура зберігаються у фондах музею. Деякі з них представлені вперше. Це лише невелика дещиця з портретної галереї письменників НМЛУ.

08.2019 Афіша до Дня Незалежності України_новый размер

 

  • літературно-мистецька виставка «Сад житейський» Валерія Шевчука» присвячена 80-й річниці від дня народження письменника, історика, перекладача, культуролога, автора біля двохсот книг, більше 500 наукових розвідок. Валерій Олександрович Шевчук – лауреат Шевченківської премії (1988) та премії Фундації Омеляна та Тетяни Антоновичів (1991) за роман «Три листки за вікном», Міжнародного фонду «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля» (2001), Всеукраїнської премії в галузі гуманітарних наук, культури і мистецтва, спорту «Визнання» (2001), літературних премій ім. Є.Маланюка, М.Коцюбинського, А.Кримського, О.Копиленка, Олени Пчілки, І.Огієнка, Пантелеймона Куліша (2017), журналів «Київська старовина», «Україна», «Дніпро», «Березіль», заслуженого для польської культури (за переклади творів Я.Івашкевича, К.Галчинського). Виставка має розділи, які відображають напрямки багатогранної творчої діяльності Валерія Шевчука: В.Шевчук – письменник-шістдесятник; культурологічна діяльність (інтерв’ю, лекції, видавнича діяльність, упорядкування та видання творів українських еміграційних письменників, науковців тощо); «На березі часу…» (художня документалістика В.Шевчука); В.Шевчук для дітей та молоді; театр В.Шевчука; творчість В.Шевчука в світовому контексті. Виставку створено на основі матеріалів із фондів музею, приватних книгозбірень. Візуальний ряд представлений графічними роботами художниці Наталії Михайличенко, ілюстраторки тридцяти книг письменника. Розділ виставки «Театр В.Шевчука» вибудуваний при сприянні  Київського академічного драматичного театру на Подолі (режисер В.Малахов), який надав театральний реквізит та сценічні костюми вистави «Вертеп» (за п’єсою В.Шевчука).

шевчук_афиша1_новый размер

 

  • літературно-мистецька виставка присвячена 250-літтю від дня народження Івана Котляревського. Сформована на основі трьох колекцій. Вперше у Національному музеї літератури України виставлена практично повна колекція художніх робіт Анатолія Базилевича – ілюстратора «Енеїди» Івана Котляревського. Також відвідувачі можуть ознайомитися з фрагментарною колекцією одягу народно-прикладного  мистецтва Полтавщини кінця ХІХ – початку ХХ століть, який вводить у світ барвистого, повнокровного національного буття народу, без якого здається не з’явилась би на світ ця безсмертна поема. Представлені також  унікальні видання творів І.Котляревського з фондів Національного музею літератури України. Відвідувачі побачать перше видання «Енеїди» І.Котляревського, що відкрило цілу епоху у свідомості самих українців і заполонило його на віки притягальним магнетизмом. Поряд третє прижиттєве та повне, посмертне видання поеми письменника. Музей володіє досить повною добіркою видань «Енеїди». Основні з них представлені на виставці, починаючи з 1872 року. «Енеїда» поширюється не лише на теренах тодішньої Російської імперії, а й на Західній Україні, насамперед у Львові. Великою епохальною подією для самоствердження нації, стало відкриття пам’ятника письменника у Полтаві 1903 року, куди з’їхалася українська інтелігенція із двох частин поневоленої України. Запрошення та програма цього свята на виставці. А також можна побачити унікальне видання книги, у якій вмістили свої творчі доробки тогочасні письменники Східної та Західної України – «На вічну пам’ять Котляревському» (Київ, 1903). Окремий композиційний комплекс присвячений ще двом талановитим творам Великого Полтавця – це «Наталка Полтавка» та «Москаль чарівник». Перший з них набув величезної популярності та став улюбленицею завдяки талановитій грі знаменитої примадонни театральної сцени Марії Заньковецької та наступних поколінь українських актрис: Наталії Ужвій, Наталії Сумської та інших.

афіша енеїда_новый размер

 

  • виставка «Отечество ж собі грунтуймо в ріднім слові…», приурочена 200-літтю від дня народження Пантелеймона Куліша. На виставці представлена значна кількість прижиттєвих видань  Пантелеймона Куліша – знамениті «Записки о Южной Руси», «Чорна рада, хроніка 1663 року», один з томів досліджень про Миколу Гоголя («Сочинения и письма», т.5), критичний огляд творчості Григорія Квітки-Основ’яненка (1858), критичні та неоднозначні статті, присвячені питанню пошуку національного взаємопорозуміння з сусідніми народами: «История присоединения Руси», «Крашанка русинам и полякам». Прижиттєвими виданнями «Хата» та «Основа» представлений Пантелеймон Куліш як видавець та журналіст. Окрасою виставки стали автографи П.Куліша, що надійшли в складі колекції Миколи Терещенка 1985 року.  Його перекладацьку діяльність демонструють переклади (13 драм) Уільяма Шекспіра, виданих Іваном Франком у Львові. Як поет, П.Куліш представлений посмертним повним 6-томним  виданням, здійсненим Львівською «Просвітою» 1908-1910 роках, «Драмованою поемою» («Байда, князь Вишневецький», «Петро Сагайдачний», «Цар Наливай») та іншими творами. Досить повно представлені на виставці альманахи та літературні збірники Східної та Західної частини України з публікаціями творів письменника: «Акорди» (1903), «Дубове листя» (1903), «Досвітні огні» (1908), «Струни» (1922), «Розвага» (1927) та інші.
    Виставка «Отечество ж собі грунтуймо в ріднім слові» триватиме протягом серпня-вересня 2019 року в меморіальній бібліотеці Колегії Павла Галагана.

Афіша Куліш серпень 2019_новый размер

  • літературно-мистецька виставка «Літературний шкільний автобус» до Дня знань, де кожен має можливість помандрувати сторінками українських й іноземних казок разом із видавництвом «Веселка». Тут можна гратися і розважатися, складати пазли й малювати, а найдопитливіші зможуть не тільки почитати дитячі народні та авторські казки Тамари Коломієць, Івана Неходи, Віри Куліш-Гальчинської, Шарля Перро, Джанні Родарі та Редьярда Кіплінга, а також самостійно відшукати оригінали ілюстрацій на виставці. Адже мистецький ряд створюють напрочуд добрі й світлі роботи Юрія Галіцина, Наталії Котилевської, Георгія Малакова та Сергія Артюшенка, які створюють особливу затишну атмосферу на дитячому майданчику.
    Виставка триватиме до 10 жовтня.

29.08.2019 Афіша до Дня знань_новый размер

 

  • виставка робіт вихованців КДШМ № 2 ім. М.І. Вериківського «Світ Марії Приймаченко очима сучасних дітей». 110 років назад на Поліссі, у тихому селі Болотня, народилась відома на весь світ Марія Приймаченко, лауреатка премії ім. Т.Г.Шевченка, твори якої стали класикою сучасного українського народного живопису. Творчість цієї художниці, фантастичні образи її декоративних композицій, надихають не одне покоління шанувальників її яскравого таланту до вивчення традицій народного мистецтва. Особливо щиро та безпосередньо сприймають живопис Марії Приймаченко діти. Побачивши дивовижно олюднених звірів, риб, птахів або небачених досі тварин, діти із захопленням починають творити на папері свої уявні світи та населяти їх своїми фантастичними образами. Надихаючись живописом Марії Приймаченко, який вона створювала гуашшю на папері, діти звертаються до традиційних матеріалів народного живопису а також застосовують більш сучасні художні матеріали та техніки виконання. Це, наприклад комп’ютерна графіка, живопис акриловими фарбами, або складна техніка «холодний батік», яку дехто сполучає із вільним розписом на сучасних тканинах.

Afisha Primachenko_новый размер