Вересень 13, 2019

Анонс музейних заходів та виставок з 16 по 22 вересня 2019 року

Заходи

17 вересня о 13:30 відбудеться зустріч із дитячою письменницею Ольгою Войтенко – письменницею та сценаристкою, авторкою українського фентезі «У світлі світляків». Письменниця представить відразу дві книжки однойменної трилогії, а також розповість усі таємниці, які приховує темрява.

Войтенко 17.09.17._новый размер

 

18 вересня о 14:00 відбудеться урочисте відкриття виставки Книжкової палати України імені Івана Федорова “Друковані видання періоду визвольних змагань українського народу 1917-1921 рр.” На виставці будуть представлені книги, періодичні і продовжувані видання (газети, журнали), аркушева продукція (листівки, відозви, гасла тощо), образотворчі видання (плакати) того періоду. Відвідувачі матимуть нагоду ознайомитися з вітчизняною друкованою продукцією різного спрямування, а саме: суспільно-політичними виданнями, урядовими документами, науковими працями, підручниками, посібниками, словниками, художньою літературою тощо.

Афіша Книжкова палата 18.09.19._новый размер

 

20 вересня о 15:00 відбудеться зустріч із Галиною Запорожченко, авторкою ліро-епічної поеми «Мазепа». Захід приурочений до вшанування пам’яті видатного Гетьмана Війська Запорозького, людини-легенди, незламного народного лицаря – Івана Мазепи. Упродовж 22 років саме він ніс на собі важкий хрест гетьманування, за що його ім’я піддавали і церковній анафемі, і намагалися викреслити з історії. Хто ж він тепер: зрадник чи національний герой? Авторка книги, дипломант Всеукраїнського літературного конкурсу ім. Леся Мартовича, Галина Запорожченко, спираючись на історичні факти та наукові дослідження, у ліричній поемі «Мазепа» розповість про героїчну долю гетьмана. Приємною несподіванкою для всіх стане осучаснена інтерпретація пісні «Ой, горе тій чайці» у виконанні чарівного тріо бандуристок «Квітана». До речі, авторство цієї пісні приписують саме гетьману Мазепі.

Запорожченко 20.09.17._новый размер

 

Виставки

 

Експонуються:

 • літературно-мистецька виставка “В профіль і анфас” приурочена до 28-ї річниці Незалежності України. Вона представляє в образах пластичного мистецтва найвірніших синів українського народу, що творили Слово на нашій благодатній землі впродовж ХІ – ХХІ століть. Це вони, українські письменники, стояли на сторожі українського космосу: духовності, менталітету, території. І не дали численним загарбникам асимілювати наш народ. Через те особливе блаженне піднесення переживає кожен, хто загляне в обличчя наших митців на полотнах видатних художників – Івана Їжакевича,  Фотія Красицького, Алли Горської, Віктора Зарецького, Володимира Євтушевського, Рауля  Багаутдінова, Ольги Петрової, Любомира Медведя, Павла Громницького, Володимира Слєпченка тощо. Цікаву інтерпретацію внутрішнього світу митців подали скульптори Міртала Пилипенко, Галина Кальченко, Василь Завгородній. Володимир Луцак в скульптурних портретах Сергія Пилипенка, Лесі Українки, Пантелеймона Куліша, Олега Ольжича. Представлені на виставці картини, графіка й скульптура зберігаються у фондах музею. Деякі з них представлені вперше. Це лише невелика дещиця з портретної галереї письменників НМЛУ.

08.2019 Афіша до Дня Незалежності України_новый размер

 

 • літературно-мистецька виставка присвячена 250-літтю від дня народження Івана Котляревського. Сформована на основі трьох колекцій. Вперше у Національному музеї літератури України виставлена практично повна колекція художніх робіт Анатолія Базилевича – ілюстратора «Енеїди» Івана Котляревського. Також відвідувачі можуть ознайомитися з фрагментарною колекцією одягу народно-прикладного  мистецтва Полтавщини кінця ХІХ – початку ХХ століть, який вводить у світ барвистого, повнокровного національного буття народу, без якого здається не з’явилась би на світ ця безсмертна поема. Представлені також  унікальні видання творів І.Котляревського з фондів Національного музею літератури України. Відвідувачі побачать перше видання «Енеїди» І.Котляревського, що відкрило цілу епоху у свідомості самих українців і заполонило його на віки притягальним магнетизмом. Поряд третє прижиттєве та повне, посмертне видання поеми письменника. Музей володіє досить повною добіркою видань «Енеїди». Основні з них представлені на виставці, починаючи з 1872 року. «Енеїда» поширюється не лише на теренах тодішньої Російської імперії, а й на Західній Україні, насамперед у Львові. Великою епохальною подією для самоствердження нації, стало відкриття пам’ятника письменника у Полтаві 1903 року, куди з’їхалася українська інтелігенція із двох частин поневоленої України. Запрошення та програма цього свята на виставці. А також можна побачити унікальне видання книги, у якій вмістили свої творчі доробки тогочасні письменники Східної та Західної України – «На вічну пам’ять Котляревському» (Київ, 1903). Окремий композиційний комплекс присвячений ще двом талановитим творам Великого Полтавця – це «Наталка Полтавка» та «Москаль чарівник». Перший з них набув величезної популярності та став улюбленицею завдяки талановитій грі знаменитої примадонни театральної сцени Марії Заньковецької та наступних поколінь українських актрис: Наталії Ужвій, Наталії Сумської та інших.

афіша енеїда_новый размер

 

 • виставка «Отечество ж собі грунтуймо в ріднім слові…», приурочена 200-літтю від дня народження Пантелеймона Куліша. На виставці представлена значна кількість прижиттєвих видань  Пантелеймона Куліша – знамениті «Записки о Южной Руси», «Чорна рада, хроніка 1663 року», один з томів досліджень про Миколу Гоголя («Сочинения и письма», т.5), критичний огляд творчості Григорія Квітки-Основ’яненка (1858), критичні та неоднозначні статті, присвячені питанню пошуку національного взаємопорозуміння з сусідніми народами: «История присоединения Руси», «Крашанка русинам и полякам». Прижиттєвими виданнями «Хата» та «Основа» представлений Пантелеймон Куліш як видавець та журналіст. Окрасою виставки стали автографи П.Куліша, що надійшли в складі колекції Миколи Терещенка 1985 року.  Його перекладацьку діяльність демонструють переклади (13 драм) Уільяма Шекспіра, виданих Іваном Франком у Львові. Як поет, П.Куліш представлений посмертним повним 6-томним  виданням, здійсненим Львівською «Просвітою» 1908-1910 роках, «Драмованою поемою» («Байда, князь Вишневецький», «Петро Сагайдачний», «Цар Наливай») та іншими творами. Досить повно представлені на виставці альманахи та літературні збірники Східної та Західної частини України з публікаціями творів письменника: «Акорди» (1903), «Дубове листя» (1903), «Досвітні огні» (1908), «Струни» (1922), «Розвага» (1927) та інші.
  Виставка «Отечество ж собі грунтуймо в ріднім слові» триватиме протягом серпня-вересня 2019 року в меморіальній бібліотеці Колегії Павла Галагана.

Афіша Куліш серпень 2019_новый размер

 

 • виставка “Друковані видання періоду визвольних змагань українського народу (1917–1921 рр.)” з нагоди 100-літнього ювілею від заснування Державної наукової установи “Книжкова палата України імені Івана Федорова”.На виставці представлені книги, періодичні і продовжувані видання (газети, журнали), аркушева продукція (листівки, відозви, гасла тощо), образотворчі видання (плакати) того періоду. Відвідувачі матимуть нагоду ознайомитися з вітчизняною друкованою продукцією різного спрямування, а саме: суспільно-політичними виданнями, урядовими документами, науковими працями, підручниками, посібниками, словниками, художньою літературою тощо. Експоновано раритетні видання столітньої давнини, серед яких праці видатних громадських і культурних діячів України Михайла Грушевського, Сергія Єфремова, Володимира Винниченка, Симона Петлюри, Івана Огієнка та інших. Значну частину експозиції займають наукові розвідки та навчальні посібники, як-то: монографічна праця І. Трахтенберга “Паперові гроші”, підручник з органічної хімії, написаний заслуженим професором університету св. Владимира С. Реформатським, арифметичний задачник О. Степовика, виданий коштом Полтавського земства у 1917 р., підручники С. Остапенка “Економічна географія України” та “Політична економія”, надруковані у Кам’янці-Подільському, Біблія Cтарого заповіту, видана вінницькою “Просвітою” тощо. До уваги відвідувачів кілька цікавих словникових видань, зокрема “Російсько-український словник”, укладений С. Іваницьким і Ф. Шумлянським, термінологічний словник з фізики (розділ “Статика”), “Московсько-український словник для військових”, підготовлений зусиллями секретаріату з військових справ УНР. У розділі художньої літератури експонуються твори Григорія Квітки-Основ’яненка, Івана Франка, Лесі Українки, Степана Васильченка, праці відомого історичного белетриста Адріана Кащенка та ін. Значну частину книжкової експозиції становлять різноманітні урядові документи (універсали Української Центральної Ради, Директорії, закони і розпорядження Генерального Секретаріату, Ради Народних Міністрів тощо) та суспільно-політична література (програми українських партій, агітаційно-пропагандистські видання, брошури з окремих питань громадського життя та ін.). До уваги відвідувачів підготовлено велику добірку аркушевих видань та плакатів – листівки, відозви, гасла, за допомогою яких теренами України швидко поширювалася інформація щодо пересування військ, встановлення нової влади, проголошення законів, наказів тощо. Ці видання віддзеркалюють діяльність національних органів влади (УНР, ЗУНР, Гетьманату Павла Скоропадського, Директорії) та органів радянської влади, розкривають особливості білогвардійського руху в Україні.
  Виставка триватиме з 18 вересня до 18 жовтня 2019 р.

Афіша Книжкова палата 18.09.19._новый размер

 

 • літературно-мистецька виставка «Літературний шкільний автобус» до Дня знань, де кожен має можливість помандрувати сторінками українських й іноземних казок разом із видавництвом «Веселка». Тут можна гратися і розважатися, складати пазли й малювати, а найдопитливіші зможуть не тільки почитати дитячі народні та авторські казки Тамари Коломієць, Івана Неходи, Віри Куліш-Гальчинської, Шарля Перро, Джанні Родарі та Редьярда Кіплінга, а також самостійно відшукати оригінали ілюстрацій на виставці. Адже мистецький ряд створюють напрочуд добрі й світлі роботи Юрія Галіцина, Наталії Котилевської, Георгія Малакова та Сергія Артюшенка, які створюють особливу затишну атмосферу на дитячому майданчику.
  Виставка триватиме до 10 жовтня. 

29.08.2019 Афіша до Дня знань_новый размер

 

 • виставка робіт вихованців КДШМ № 2 ім. М.І. Вериківського «Світ Марії Приймаченко очима сучасних дітей». 110 років назад на Поліссі, у тихому селі Болотня, народилась відома на весь світ Марія Приймаченко, лауреатка премії ім. Т.Г.Шевченка, твори якої стали класикою сучасного українського народного живопису. Творчість цієї художниці, фантастичні образи її декоративних композицій, надихають не одне покоління шанувальників її яскравого таланту до вивчення традицій народного мистецтва. Особливо щиро та безпосередньо сприймають живопис Марії Приймаченко діти. Побачивши дивовижно олюднених звірів, риб, птахів або небачених досі тварин, діти із захопленням починають творити на папері свої уявні світи та населяти їх своїми фантастичними образами. Надихаючись живописом Марії Приймаченко, який вона створювала гуашшю на папері, діти звертаються до традиційних матеріалів народного живопису а також застосовують більш сучасні художні матеріали та техніки виконання. Це, наприклад комп’ютерна графіка, живопис акриловими фарбами, або складна техніка «холодний батік», яку дехто сполучає із вільним розписом на сучасних тканинах.

Afisha Primachenko_новый размер