Жовтень 3, 2019

Анонс музейних заходів та виставок з 05 по 13 жовтня 2019 року

Заходи

 

05 жовтня о 14:00 у рамках «Клубу вихідного дня» відбудеться літературно-мистецька зустріч «Шанувати своє рідне…», присвячений творчості знаної письменниці, матері, патріотки та педагога Олени Пчілки. На ній буде презентовано два останні видання – автобіографічний нарис “Золоті дні золотого дитячого віку…” та “Український дитячий театр”. Музичну сторінку представить Сюзана Том’юк.

КВД Пчілка 05.10.19._новый размер

08 жовтня о 14:00 вечір пам’яті присвячений 20-річчю від того дня, коли пішов за межу життя видатний письменник Дмитро Нитченко, постать, довкола якої оберталося українське літературне життя Австралії. Вечір  підготовлено спільно з родиною письменника Дмитра Нитченка: дочкою Лесею Ткач (Лесею Богуславець), українською письменницею з Австралії і онуком Юрієм Ткачем, літератором перекладачем та Людмилою Кімлик-Ярохою, начальником відділу культури, туризму, молоді та спорту Зіньківської РДА,  Віктором Литусом, директором районного історичного музею та  Головою Полтавського обласного відділення товариства зв’язків з українцями за межами України Вірою Кошовою.

Нитченко 08.10.19._новый размер

 

09 жовтня о 17:00 відбудеться літературно-мистецький вечір до 90-річчя літературознавця, перекладача, поета, громадського діяча і правозахисника, лауреата Шевченківської премії (1994) Івана Світличного. У заході візьмуть участь друзі-шістдесятники: Богдан Горинь, Галина Севрук, Василь Перевальський; літературознавці: Микола Жулинський та Людмила Тарнашинська; завідуюча музеєм Шістдесятництва Олена Лодзинська; актриса Галина Стефанова, а також учасники Руху опору 60-80-х років в Україні.

Світличний 09.10.19._новый размер

 

10 жовтня о 15:00 відбудеться літературно-мистецька зустріч “…дітвак із сонцем у кишені”: до 110-річчя від дня народження Богдана-Ігоря Антонича. До зустрічі запрошені поети й шанувальники творчості Б.-І. Антонича: Володимир Осипенко, Вано Крюгер, Олег Коцарев, Неля Франчук, Григорій Лук’яненко, Світлана Дідух-Романенко, Тетяна Шептицька, Юлія Шевель, Сергій Пантюк, члени літературної майстерні “Божевільні риби” Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова.
До заходу можуть долучитися всі, для кого цінна й суголосна поезія Антонича.
Звучатимуть вірші цього геніального поета, а також авторів – учасників зустрічі.

Афіша Антонич 10.10.19._новый размер

 

10 жовтня о 17:00 Національний музей літератури спільно з видавництвом «Ярославів Вал» запрошують на творчий вечір Павла Мовчана «У колі друзів» з презентацією нової книжки зарубіжних поетів у перекладі автора «Відлуння». Павло Мовчан – це окрема поетична Америка, якій не достатньо одного Колумба, адже вона потребує щоденних відкриттів. Утім, є й Мовчан, якого ми знаємо менше. Це – Мовчан-перекладач. Чи можливо зробити мовне переливання крові? Чи можливо націоналізувати вірш у своїй мові, не спотворивши рідне обличчя твору? Чи можливо сказати «майже те саме», донісши ментальну особливість першоджерела? На це намагається відповісти автор у своїх поетичних перекладах із азербайджанської, бенгалі, болгарської, вірменської, грузинської, естонської, казахської, литовської, мансі, молдавської, російської, румунської, сербо-хорватської, таджицької, тамільської, татарської, туркменської, угорської, узбецької та чеської мов. Про це (і не тільки) йтиметься на творчому вечорі Павла Мовчана з нагоди його 80-річчя. До участі запрошені: Дмитро Павличко, Юрій Щербак, Микола Жулинський, Валерій Гужва, Олександр Божко, Микола Васьків.
Модератор: Михайло Слабошпицький.

МОВЧАН_ВідлунняА3_новый размер

 

11 жовтня о 16:00 відбудеться відкриття виставки художніх робіт «Кримська сюїта».  Виставка «Кримська сюїта» – це Всеукраїнський проект, який стартував цього року за підтримки Міністерства культури України. Ініціаторами та авторами виставки стали відомі київські художники, члени Міжнародної професійної спілки художників, Костянтин та Світлана Шаповалови, які створили колекцію з більше ніж 60 робіт з видами гірського, морського Криму, Ялти, Гурзуфу, Балаклави, Нового Світу. Окрім естетичного та просвітницького, виставка «Кримська сюїта» має й патріотичне значення, бо 2019 рік – це 5 річниця анексії Криму і своїми творами митці нагадують, що Крим – це українська земля!

Ïå÷àòü

 

Виставки

 

Експонуються:

  • літературно-мистецька виставка «Моя любове, ти як Бог…» присвячена ювілею Дмитра Павличка – його 90-річчю. Дмитро Павличко знаний сьогодні в усьому світі  як один з найбільших ліриків не тільки української а й світової літератури, як незборимий захисник незалежності української держави, як визначний політичний діяч сучасності. Він – один з найкращих інтерпретаторів світового сонету українською мовою, автор яскраво самобутнього власного сонетарію. Його залюбленість у класичні форми віршування, привнесення в українську поезію таких різьблених форм як рубаї, двострофні, тристрофні вірші дала підставу дослідникам називати його гранословом (таку назву мала його етапна збірка «Гранослов», 1968 р). Виставка має на меті відтворити повногранність творчої індивідуальності Дмитра Павличка, починаючи з раннього періоду, що завершився збіркою «Гранослов» (1968). Унікальні експонати з фондів Національного музею літератури України: рукописи поета, оригінальні фотографії різних років, в тому числі й неопубліковані, першодруки видань його поезій, прози, наукових праць, книги з дарчими написами поета  діячам української культури, також музею літератури  створюють яскраву картину натхненної і водночас каторжної праці митця над словом.

25.09.2019 Афіша Павличко_новый размер

 

  • літературно-мистецька виставка “В профіль і анфас” приурочена до 28-ї річниці Незалежності України. Вона представляє в образах пластичного мистецтва найвірніших синів українського народу, що творили Слово на нашій благодатній землі впродовж ХІ – ХХІ століть. Це вони, українські письменники, стояли на сторожі українського космосу: духовності, менталітету, території. І не дали численним загарбникам асимілювати наш народ. Через те особливе блаженне піднесення переживає кожен, хто загляне в обличчя наших митців на полотнах видатних художників – Івана Їжакевича,  Фотія Красицького, Алли Горської, Віктора Зарецького, Володимира Євтушевського, Рауля  Багаутдінова, Ольги Петрової, Любомира Медведя, Павла Громницького, Володимира Слєпченка тощо. Цікаву інтерпретацію внутрішнього світу митців подали скульптори Міртала Пилипенко, Галина Кальченко, Василь Завгородній. Володимир Луцак в скульптурних портретах Сергія Пилипенка, Лесі Українки, Пантелеймона Куліша, Олега Ольжича. Представлені на виставці картини, графіка й скульптура зберігаються у фондах музею. Деякі з них представлені вперше. Це лише невелика дещиця з портретної галереї письменників НМЛУ.

08.2019 Афіша до Дня Незалежності України_новый размер

 

  • літературно-мистецька виставка присвячена 250-літтю від дня народження Івана Котляревського. Сформована на основі трьох колекцій. Вперше у Національному музеї літератури України виставлена практично повна колекція художніх робіт Анатолія Базилевича – ілюстратора «Енеїди» Івана Котляревського. Також відвідувачі можуть ознайомитися з фрагментарною колекцією одягу народно-прикладного  мистецтва Полтавщини кінця ХІХ – початку ХХ століть, який вводить у світ барвистого, повнокровного національного буття народу, без якого здається не з’явилась би на світ ця безсмертна поема. Представлені також  унікальні видання творів І.Котляревського з фондів Національного музею літератури України. Відвідувачі побачать перше видання «Енеїди» І.Котляревського, що відкрило цілу епоху у свідомості самих українців і заполонило його на віки притягальним магнетизмом. Поряд третє прижиттєве та повне, посмертне видання поеми письменника. Музей володіє досить повною добіркою видань «Енеїди». Основні з них представлені на виставці, починаючи з 1872 року. «Енеїда» поширюється не лише на теренах тодішньої Російської імперії, а й на Західній Україні, насамперед у Львові. Великою епохальною подією для самоствердження нації, стало відкриття пам’ятника письменника у Полтаві 1903 року, куди з’їхалася українська інтелігенція із двох частин поневоленої України. Запрошення та програма цього свята на виставці. А також можна побачити унікальне видання книги, у якій вмістили свої творчі доробки тогочасні письменники Східної та Західної України – «На вічну пам’ять Котляревському» (Київ, 1903). Окремий композиційний комплекс присвячений ще двом талановитим творам Великого Полтавця – це «Наталка Полтавка» та «Москаль чарівник». Перший з них набув величезної популярності та став улюбленицею завдяки талановитій грі знаменитої примадонни театральної сцени Марії Заньковецької та наступних поколінь українських актрис: Наталії Ужвій, Наталії Сумської та інших.

афіша енеїда_новый размер

 

  • виставка “Друковані видання періоду визвольних змагань українського народу (1917–1921 рр.)” з нагоди 100-літнього ювілею від заснування Державної наукової установи “Книжкова палата України імені Івана Федорова”. На виставці представлені книги, періодичні і продовжувані видання (газети, журнали), аркушева продукція (листівки, відозви, гасла тощо), образотворчі видання (плакати) того періоду. Відвідувачі матимуть нагоду ознайомитися з вітчизняною друкованою продукцією різного спрямування, а саме: суспільно-політичними виданнями, урядовими документами, науковими працями, підручниками, посібниками, словниками, художньою літературою тощо. Експоновано раритетні видання столітньої давнини, серед яких праці видатних громадських і культурних діячів України Михайла Грушевського, Сергія Єфремова, Володимира Винниченка, Симона Петлюри, Івана Огієнка та інших. Значну частину експозиції займають наукові розвідки та навчальні посібники, як-то: монографічна праця І.Трахтенберга “Паперові гроші”, підручник з органічної хімії, написаний заслуженим професором університету св. Владимира С.Реформатським, арифметичний задачник О.Степовика, виданий коштом Полтавського земства у 1917 р., підручники С.Остапенка “Економічна географія України” та “Політична економія”, надруковані у Кам’янці-Подільському, Біблія Cтарого заповіту, видана вінницькою “Просвітою” тощо. До уваги відвідувачів кілька цікавих словникових видань, зокрема “Російсько-український словник”, укладений С. Іваницьким і Ф. Шумлянським, термінологічний словник з фізики (розділ “Статика”), “Московсько-український словник для військових”, підготовлений зусиллями секретаріату з військових справ УНР. У розділі художньої літератури експонуються твори Григорія Квітки-Основ’яненка, Івана Франка, Лесі Українки, Степана Васильченка, праці відомого історичного белетриста Адріана Кащенка та ін. Значну частину книжкової експозиції становлять різноманітні урядові документи (універсали Української Центральної Ради, Директорії, закони і розпорядження Генерального Секретаріату, Ради Народних Міністрів тощо) та суспільно-політична література (програми українських партій, агітаційно-пропагандистські видання, брошури з окремих питань громадського життя та ін.). До уваги відвідувачів підготовлено велику добірку аркушевих видань та плакатів – листівки, відозви, гасла, за допомогою яких теренами України швидко поширювалася інформація щодо пересування військ, встановлення нової влади, проголошення законів, наказів тощо. Ці видання віддзеркалюють діяльність національних органів влади (УНР, ЗУНР, Гетьманату Павла Скоропадського, Директорії) та органів радянської влади, розкривають особливості білогвардійського руху в Україні.
    Виставка триватиме з 18 вересня до 18 жовтня 2019 р.

Афіша Книжкова палата 25.09.19._новый размер

 

  • літературно-мистецька виставка «Літературний шкільний автобус» до Дня знань, де кожен має можливість помандрувати сторінками українських й іноземних казок разом із видавництвом «Веселка». Тут можна гратися і розважатися, складати пазли й малювати, а найдопитливіші зможуть не тільки почитати дитячі народні та авторські казки Тамари Коломієць, Івана Неходи, Віри Куліш-Гальчинської, Шарля Перро, Джанні Родарі та Редьярда Кіплінга, а також самостійно відшукати оригінали ілюстрацій на виставці. Адже мистецький ряд створюють напрочуд добрі й світлі роботи Юрія Галіцина, Наталії Котилевської, Георгія Малакова та Сергія Артюшенка, які створюють особливу затишну атмосферу на дитячому майданчику.
    Виставка триватиме до 10 жовтня.

29.08.2019 Афіша до Дня знань_новый размер

 

  • виставка робіт вихованців КДШМ № 2 ім. М.І. Вериківського «Світ Марії Приймаченко очима сучасних дітей». 110 років назад на Поліссі, у тихому селі Болотня, народилась відома на весь світ Марія Приймаченко, лауреатка премії ім. Т.Г.Шевченка, твори якої стали класикою сучасного українського народного живопису. Творчість цієї художниці, фантастичні образи її декоративних композицій, надихають не одне покоління шанувальників її яскравого таланту до вивчення традицій народного мистецтва. Особливо щиро та безпосередньо сприймають живопис Марії Приймаченко діти. Побачивши дивовижно олюднених звірів, риб, птахів або небачених досі тварин, діти із захопленням починають творити на папері свої уявні світи та населяти їх своїми фантастичними образами. Надихаючись живописом Марії Приймаченко, який вона створювала гуашшю на папері, діти звертаються до традиційних матеріалів народного живопису а також застосовують більш сучасні художні матеріали та техніки виконання. Це, наприклад комп’ютерна графіка, живопис акриловими фарбами, або складна техніка «холодний батік», яку дехто сполучає із вільним розписом на сучасних тканинах.

Afisha Primachenko_новый размер