Жовтень 18, 2019

Виставка народного мистецтва «Мистецтво одного села»

Виставка народного мистецтва с. Рогізка
Чечельницького району Вінницької області
в рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції
«Мистецтво одного села»

З  18 жовтня по 15 листопада 2019 року

Musteztvo_odnogo_sela_2018_ȳëüøàíêà

IMG_0943

В рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції  «Мистецтво одного села», Вінницьким обласним центром народної творчості було представлено киянам та гостям міста культуру 16-ти сіл Вінницької області, які є осередками народного мистецтва. Цю акцію було започатковано в 2001 році з ініціативи управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації  та Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво у Києві» при підтримці Міністерства культури України.

В минулому році у виставковій залі Національного музею літератури України було  презентовано виставку народного мистецтва села Вільшанка Крижопільського району, а в цьому році ви маєте змогу відкрити для себе  унікальне село Рогізка Чечельницького району.

IMG_1004

Історія цього мальовничого села  починається з XVІІ століття. Згідно з переказами невеличке поселення засноване козаками після знищення Запорізької Січі 1775 р., що розселилися по обидва боки невеличкої річечки, долина якої заросла рогозою та очеретом. Очевидно звідси й  назва поселення «рогізка».

IMG_1019

На підвищеннях на захід від села знайдено пам’ятки культури IV—III тисячоліть до нашої ери: кам’яна сокира, знаряддя з кременю, гончарні вироби, бронзові та залізні речі, монети Римсько-Візантійської чеканки, тощо. Тому ймовірно заселення даної території відбувалося і в давніші часи. Селом протікає річка Рогізка, ліва притока Саврані. Нині в селі налічується понад 1100 мешканців.

З давніх давен, завдяки тому, що рогози на берегах річки вистачало, ремесло рогозоплетіння стало  чи не основним заняттям  жителів села. Не забуті в селі ці традиції  і сьогодні. Славними продовжувачами древнього ремесла  є земляк – Косаківський Віктор Афанасійович, етнограф, археолог, фольклорист, музеєзнавець, майстер народної творчості, педагог, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та культури України факультету історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

Крім рогозоплетіння жителі села займалися і іншим ремеслом, це – ткацтво, традиційна вишивка, гончарство, тощо. Традиції цих ремесел  передаються з покоління в покоління.

IMG_1152

Історія села рясніє  іменами кращих майстрів, серед них: Євдокія Кравчук– ткацтво, Марія Шевчук та Юхтима Білодон – вишивка, Галина Гладуш лялька-мотанка,  Ольга Саковська – випічка обрядових хлібів та інш.

Село прославив і академік, завідуючий кафедрою аграрного бізнесу Тернопільської академії І. Г. Яремчук.

В селі діє народний аматорський фольклорний ансамбль «Рогізяночка» сільського будинку культури, який є носієм пісенних традицій. Його  керівником  є Світлана Натолочна. Своєю автентичною манерою виконання старовинних пісень 80-ти  річна жителька села Рогізка  Раїса Олійник стала обличчям Міжнародного проекту «Поліфонія», головним завданням якого є фіксація останньої живої пісенної традиції.

Крім творів місцевих майстрів з різних видів народного мистецтва на виставці будуть широко представлені старовинні вироби декоративно-прикладного та ужиткового  мистецтва: ікони, ткані рушники, скатерки, килими, налавники, доріжки, жіночий одяг, тернові хустки, весільні атрибути (віночки, гільце), тощо. Також будете мати можливість помилуватися  обрядовими  хлібами, які представлять місцеві коровайниці.

Презентуючи в столиці України  мистецтво села «Рогізка», що на Вінниччині, хочеться запевнити відвідувачів виставки та поціновувачів народного мистецтва в тому, що вони мають унікальну можливість дивуватися тому теплому прекрасному спадку, тому духовному скарбу, що в ньому закодовано наше єство, наш національний дух, наше безсмертя.

Тож запрошуємо вас, шановні кияни та гості міста, здійснити подорож до чистих джерел народної творчості Вінниччини.

IMG_1016 IMG_1023 IMG_1027 IMG_1044 IMG_1062 IMG_1071 IMG_1099 IMG_1131 IMG_1148 IMG_1201 IMG_1227 IMG_1278 IMG_1321 IMG_1327 IMG_1348