Липень 8, 2020

Літературно-мистецька виставка «Усе моє, все зветься Україна…»

У Національному музеї літератури України відкрито  літературно-мистецьку виставку «Усе моє, все зветься Україна…», присвячену 90-річчю від дня народження відомої української поетеси, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка; міжнародних премій Фонду Омеляна і Тетяни Антоновичів,  імені Олени Теліги, імені Франческа Петрарки. У  меморіальній Бібліотеці Колегії Павла Галагана, де розгорнуто виставку, розповідається про основні віхи творчої біографії нашої сучасниці, неповторної особистості,  життєвим кредом якої є відстоювання найважливіших етичних ідеалів людства, і перш за все – внутрішньої свободи людини та права народу жити на своїй землі у власній державі. Відвідувачі зможуть ознайомитись з багатою колекцією першодруків ранніх збірок поетеси,  періодики з публікаціями її поезій, закордонних видань, здійснених впродовж 16-тирічної заборони друку її творів в Україні, побачити її автографи, серед яких і недруковані поезії, унікальні фотографії, портрети поетеси,  ілюстрації до її творів, виконані відомими художниками.

Вражаюча доля цієї жінки. Вражаюча цільність  характеру поруч з її геніальністю дають нам радість відчути на виставці й себе причетними до чогось незглибимо величного, історично значимого, хоч і болючого, явленого в Слові:

Подаруй мені, доле, у вікнах березу.
Хай спочине душа в оберегах беріз.
Я прийшла у цей світ, щоб пройти обережно,
не завдавши нікому ні смутку, ні сліз.

А натомість я мушу. Усе щось я мушу.
Бог посіяв мене у жорстокі грунти.
Тут не можна пройти, не поранивши душу
Тут свобода не сходить, тут сходять хрести.

Ніхто, ніколи не позбавив Ліну Костенко її внутрішньої свободи. Вона є і залишиться моральним авторитетом нашого народу. Про все це розповідає експозиція виставки.