Жовтень 1, 2020

ВИСТАВКА «СПОГАДИ ІКАРА»

Запрошуємо відвідати виставку «СПОГАДИ  ІКАРА», присвячену 115 річниці від дня народження всесвітньовідомого українця Сержа Лифаря – одного із найвидатніших хореографів та балетних танцівників XX століття.

Афіша Лифар_новый размер

Серж Лифар народився поблизу Києва в с. Пирогів 2 квітня 1905 року в українській дворянській родині. В дитинстві співав у хорі Софійського собору, згодом навчався в Київській консерваторії та студії танцю Броніслави Ніжинської.

На запрошення Сергія Дягілєва разом з учнями студії 1923 року виїхав до Парижа, розпочавши свій блискучий шлях у трупі «Російського балету». В 24 роки очолив балетну трупу Гранд-Опера, де за 30 років діяльності поставив понад 200 балетних вистав. У 1947 році заснував у Парижі Інститут хореографії , з 1955 року вів курс історії й теорії танцю в Сорбонні, був ректором Університету танцю, професором Вищої школи музики та почесним президентом Національної ради танцю при ЮНЕСКО.

Його називали «найкращим танцівником Європи», «богом танцю», «геніальним українцем». Один із найвідоміших балетів того часу «Ікар» став уособленням самого Лифаря. Він був удостоєний найвищих нагород від різних держав – ордена Почесного легіону та ордена Літератури і мистецтва, володарем найвищої відзнаки балету – «Золотого черевичка» та премії «Оскар», нагороджений Золотою медаллю міста Парижа.

Усвідомлював своє українство, через все життя проніс любов до рідного Києва і відмовився від пропозиції прийняти французьке громадянство. Сторінки його автобіографії сповнені захоплених і тужливих спогадів про рідне місто. 1932 року Лифар дебютував як хореограф на сцені Гранд-Опера з ліричним балетом «Дніпро», музику до якого написав на його замовлення Сергій Прокоф’єв. На могилі знаменитого танцівника в Парижі лише чотири слова: «Серж Лифар з Києва».

Великою пристрастю Сержа Лифаря були книжки. Почалося усе із особистого архіву Сергія Дягілєва, який складався з колекції театрального живопису, декорацій та бібліотеки. Лифар викупив її у французького уряду за гроші, отримані за рік роботи в Гранд-Опера. Впродовж життя зібрав одну з найцікавіших в Європі бібліотек, яка складалася зі стародруків XVI—XIX ст.

В останні роки свого життя Серж Лифар був змушений продати частину колекції. Нині 817 книг бібліотеки Лифаря зберігаються у Києві, у відділі мистецтв Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки. В дар Україні її передала вдова хореографа – графиня Ліліан д’Алефельдт. 37 книг були передані 1997 року Національному музею літератури України Національною комісією з питань повернення культурних цінностей в Україну. Всі вони експонуються на виставці.

IMG_4296_новый размер IMG_4314_новый размер IMG_4307_новый размер IMG_4294_новый размер