Квітень 16, 2013

Заходи, які відбудуться в Національному музеї літератури України 22 – 27 квітня 2013 року

22 квітня о 12.00 –  у рамках святкування 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря відбудеться літературно-мистецький захід за участю учнів  столичного ліцею №21, які покажуть інсценізацію «І вже не панський, а на волі…», присвячену 175-річчю визволення Тараса Шевченка з кріпацької неволі.

Як відомо, саме 22 квітня 1838 року К. Брюллов та В. Жуковський викупили Т. Шевченка з  кріпацтва за 2000 рублів, і в 24 роки він здобуває  свободу. Гроші на визволення Тараса Григоровича були отримані від продажу на аукціоні портрета В. Жуковського, написаного К. Брюлловим.

У заході візьме  участь відома бандуристка і співачка Надія Боянівська.

23 квітня з 16.00 по 17.30 – до Всесвітнього дня книги й авторського права, одного із знакових днів у нашому міжнародному календарі,  спільно з Посольством Іспанії у музеї проходитиме   літературна конференція, яка складатиметься з двох частин. Власне, саме у зазначені години відбудеться перша її частина.

Сказати і бути почутим, знайти розуміння і відгук у серцях вдячного читача – це мета будь-якого автора. Далеко не всім вдавалося досягти її. Але деякі навіть випереджали свій час – ставали натхненниками і законодавцями нових підходів і нових поглядів, нової філософії, глибинного дослідження людської природи. Так було за всіх часів, тож логічно організатори конференції мають на меті об’єднати погляди, почуття, філософію класика середньовічної іспанської літератури Сервантеса з системою поглядів і відчуттів популярних українських письменників.

На першу її частину запрошено відомих українських письменників, щоб вони розказали про свої твори та власне бачення постаті Дон Кіхота у світовій літературі. Планується зустріч з  Оксаною Забужко, Ірен Роздобудько та Юрієм  Андруховичем.

З 18.00 до 19.30 – відбудеться друга частина конференції,  присвячена перспективі і проблемам перекладу іспанської літератури  на українську мову. До цієї серйозної розмови планується запросити президента Асоціації іспаністів України Олександра Пронкевича, Сергія Борщевського, перекладача багатьох класичних і сучасних творів, Миколу Литвинця, перекладача твору «Життя – це сон» Кальдерона де ла Барка, а також представників Інституту філології Національного університету імені Т. Шевченка.

Місце проведення цієї конференції обране не випадково два роки підряд у музеї літератури цього ж  дня –  у Всесвітній день книги – проходили безперервні читання  безсмертного твору «Дон Кіхот» Сервантеса,  в якому взяли участь сотні шанувальників творчості видатного іспанського письменника.

24 квітня о 12.00 – на прохання київських школярів до нашого музею малювати своїх казкових героїв прийде відомий художник, неповторний ілюстратор дитячих книг, лауреат Національної премії імені України Кость Лавро.

Кращого популяризатора дитячої книги важко знайти – своїм талантом, своїм умінням передати у зримих образах написане письменником, збагачуючи текст  щедрою, нестримною уявою  художника, митець пробуджує у дітей потяг до книги, до читання. Кость Лавро володіє ще одним безцінним даром – умінням знайти з дітлахами спільну мову, за що його так люблять наші юні відвідувачі.

Тож гарантуємо хороший настрій і чудові малюнки.

 

24 квітня о 16.00 –  відбудеться  захід «Пісні і поезія Країни вранішнього сонця»  – середньовічна і класична поезія в українських перекладах з японської Володимира Панченка.  Вестиме  цю зустріч  Всеволод Ткаченко – поет, перекладач, енциклопедист, літературо-  та країнознавець, керівник творчого об’єднання перекладачів Київської організації Спілки письменників НСПУ, а учасниками розмови про творчість знаного  перекладача будуть заступник директора Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іван Бондаренко, колеги В. Панченка з Київського міжнародного університету –  д.ф.н. Олександр  Мушкудіані, к.ф.н. Іван Ющук та ін. Запрошуються до розмови всі бажаючі, знавці й шанувальники японської літератури.

25 квітня о 17.00 – відбудеться презентація «Граматично-стилістичного словника Шевченкової мови». Уклав його митрополит Іларіон (Іван Огієнко),   який не один рік свого подвижницького життя віддав дослідженню індивідуальних особливостей мови Тараса Шевченка.

Цінність цієї праці в тому, що Іван Огієнко під своїм митрополичим ім’ям поширював і поширює  у масовій свідомості тезу про Шевченка як творця української літературної мови. Так, зокрема, називається один із розділів книги. «Шевченкова мова стала у нас за наріжний камінь нашої літературної мови (…) тому, що сам Шевченко був у нас найсильнішим поетом, і його твори захопили всю Україну: їх усі читали, завчали напам’ять, і вже тим навчалися літературній мові», –  писав Іван Огієнко.

Вийшла книга у видавництві «Ярославів Вал», презентуватимуть її видавці. Крім того, до 22 травня –  дня перепоховання Тараса Григоровича, шевченкіану цього видавництва планується  поповнити книгою Дмитра Нитченка «Живий Шевченко».

27 квітня о 14. 00 –  до Великодніх свят відбудеться засідання Клубу вихідного дня, на який завітає відомий багатьом шанувальникам хорового співу  лауреат всеукраїнських конкурсів аматорський  хор  «Оболонь», що ним керує  Олександр Свердюк.

Олександр Свердюк змалку був залюблений у музику і спів – у батьківському домі вони звучали постійно: батько мав чудовий голос, любила пісні і мама. Закінчив музичну школу і надалі не думав про вибір професії. Щоправда, до Київського театрального інституту не пройшов за конкурсом, тож довелося йти на строкову службу – відслужив на флоті, на атомному підводному човні. А вже по тому закінчив Черкаське музичне училище, де його здібності були належно поціновані. Керував кількома хоровими колективами, сьогодні працює з аматорським хором «Оболонь».

У концерті  прозвучать «Ода Великодню» ( муз. О. Свердюка, сл. І. Коливая та О. Свердюка), веснянки, українські ліричні та жартівливі пісні.

У музеї діє виставка до 90-річчя видатного українського письменника, кіносценариста, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка  Василя Земляка (23.04.1923 – 17.03.1977). В історії української літератури середини минулого століття творчість Василя Земляка – явище серед найпомітніших. Його доробок, не такий уже і великий за обсягом, своїм неповторним колоритом надійно прописаний на стильовій палітрі нашого письменства. За його сценаріями також знято відомі фільми –  «Дочка Стратіона», «На Київському напрямку», «Вавилон-ХХ» (у співавторстві з І. Миколайчуком) та ін.

На виставці представлено унікальні експонати, рукописи, меморіальні речі майстра слова. Зокрема – ряд фотографій, видання творів різних років, їх переклади, книги з автографами, графіка, періодика, присвячені творчості письменника.

Центральною частиною виставки є розділ, присвячений широковідомому роману-дилогії  «Лебедина зграя» та «Зелені Млини». Значна частина ювілейної експозиції – це спогади сучасників, праці критиків та літературознавців про Василя Земляка.