Листопад 25, 2016

Перша цеглина до святкування 200-річчя П. Куліша – закладена: у Музеї презентували книгу А.Даниленка

24 листопада у Музеї відбувся круглий стіл «Мовотворчість П.О. Куліша в утвердженні нової української літературної мови». В рамках цієї події відбулася презентація книги українсько-американського філолога, професора кафедри сучасних мов і культур Університету Пейс (Нью Йорк) Андрія Даниленка «From the Bible to Shakespeare. Pantelejmon Kulis (1819 – 1897) and the Formation of Literary Ukrainian».

Модератор круглого столу директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко, відзначив, що цей круглий стіл – це початок святкування 200-річного ювілею письменника.

img_4935

Доктор філологічних наук, професор Лідія Гнатюк розповіла присутнім про роль Куліша у становленні нової української літературної мови, фонетичні, морфологічні та лексичні особливості мови його творів.

img_4961

Кандидат філологічних наук, доцент Галина Наєнко відмітила, що дослідження мови П. Куліша є дуже модерним, своєчасним та перспективним, а книга Андрія Даниленка заповнює прогалину в дослідженні історії української літературної мови.

img_4978

Кандидат філологічних наук, доцент Олена Кумеда поділилась, що мові П. Куліша притаманні були східнополіські мовні риси, він не виходив за межі свого діалектичного оточення. «Тексти відбивають фонетичні риси питомого мовного оточення письменника», – відмітила науковець.

img_4990

Людмила Устенко розказала про фразеологію П. Куліша: «Письменник дуже гарно знав фразеологію, вона – першооснова творчості Куліша».

img_5006

Андрій Даниленко відзначив «мовну програму» П. Куліша, запозичення ним діалектних форм, церковнослов’янізмів, іноземних слів.

img_5026