Травень 18, 2017

Анонс музейних заходів з 22 по 27 травня 2017 року

У рамках музейної програми «Вшановуємо Тараса Шевченка» відбудуться наступні заходи:

22 травня о 13.00 –  літературно-мистецький вечір «І на Україні добро…»,  приурочений до 156-ї річниці перепоховання Тараса Шевченка в Україні.  У програмі – виступи лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка: публіциста Володимира Мельниченка та письменника Івана Малковича. Звучатимуть уривки з хроніки «Тарас Шевченко-Грушівський» О.Кониського у виконанні Галини Стефанової, пісні на тексти «Кобзаря» у виконанні хору «Чумаки» під керівництвом Василя Триліса,  улюблені в народі пісні на слова Тараса Шевченка у виконанні Надії Боянівської та  студентів Національної музичної академії імені П.І.Чайковського. На захід до музею завітає київська молодь.

24 травня о 17.00 – презентація книги Антонії  Цвід  «Возлюбленик муз і грацій» (К.,  2017).  Автор книги член Національної спілки письменників України Антонія Цвід розповість про підготовку видання роману-трилогії про життя, творчість та кохання Тараса Шевченка. До участі у заході запрошено сучасних письменників та дослідників творчості Тараса Шевченка, серед яких – Микола Жулинський, Михайло Наєнко та інші.

shev

__________________________________________________________________________

23 травня  о 15.30засідання Клубу дитячих письменників. Модератор – голова творчого об’єднання дитячих письменників Національної спілки письменників України Марія Морозенко.

23 травня о 16.00 – вручення літературно-мистецьких премій імені Володимира Свідзінського та Дмитра Нитченка за 2017 рік, заснованих Лігою українських меценатів. Традицією стало щорічне відзначення у музеї письменників за книги, які є помітним явищем сучасного українського віршування,  та за їх активну популяризацію української книги. На учасників заходу чекають незабутні зустрічі з лауреатами цих премій. Цьогорічним лауреатом  премії ім. В. Свідзінського став поет Іван Малкович – за збірку «Подорожник з новими віршами». Свого часу цю премію отримали Василь Герасим’юк, Любов Голота, Cвітлана Короненко, Дмитро Кремінь, Валентина Давиденко, Надія Степула, Борис Гуменюк та ін. Лауреатами літературно-мистецької премії ім. Д. Нитченка за оборону українського слова стали Лариса Масенко, професор, мовознавець, соціолінгвіст та Іван Ющук, професор, мовознавець, перекладач. Лауреатами премії попередніх років були Володимир Панченко, Тарас Компаніченко, Ірина Фаріон, Віктор Баранов, Павло Гриценко, Володимир Поліщук, Ігор Коцюбинський та ін. Премії вручають: Володимир Загорій, президент Ліги українських меценатів та Михайло Слабошпицький, виконавчий директор Ліги українських меценатів.

23 травня о 17.00відкриття виставки «Болгарська літературна класика – знання для всіх. Невідомі архіви і культурні контексти», організована до Дня слов’янської писемності та культури.  До участі запрошені сучасні науковці-болгаристи та студенти Інституту Філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Виставка організована спільно з Інститутом літератури Болгарської академії наук та столичною бібліотекою (м.Софія,  Болгарія). Проект реалізується за сприяння Посольства Республіки Болгарії в Україні та Центру болгаристики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

24 травня о 15.00 – літературні читання «Київська поетична весна» спільно з Національною спілкою письменників України.

25 травня о 17.00презентація книги Миколи Слюсаревського «Під дахом милосердя» (Київ, видавництво «Ярославів Вал», 2017). Нова книга поета і психолога Миколи Слюсаревського – про мужність і жіночність, про наші спільні перемоги і втрати, про жертовну висоту і водночас незахищеність милосердя, про його проблематичність на полі одвічного двобою Добра і Зла. До цієї тематично багатоманітної і різнопланової книги поряд із поезіями, створеними останнім часом, увійшли також написані значно раніше, які, однак, досі з незалежних від автора причин не були опубліковані або друкувалися, часом у спотвореному кон’юнктурним редагуванням вигляді, лише в періодиці. Захід відбудеться за участю Миколи Жулинського, Вадима Скуратівського, Павла Гриценка, Тамари Коломієць, Сергія Цушка. Ведучий – Михайло Слабошпицький.

25 травня о 17.00 – лекція історика, доктора історичних наук, професора Володимира Сергійчука «До сторіччя створення Генерального Секретаріату Української Центральної Ради, Першого Українського Уряду».

 

Виставки

 

З 13 травня експонується літературна виставка до 200-річчя від дня народження  письменника, публіциста, фольклориста, археографа, вченого та громадського діяча Миколи Костомарова – «Співатиму, поки гласу стане…». На виставці представлені матеріали з музейної колекції.

kostomarov_620

У рамках музейної програми «Україна-Світ: діалог культур»:

З 13 травня діє літературна виставка «Україна-Європа: діалог у перекладах» (кращі зразки європейської літератури від античності до сьогодення в українських перекладах). Виставка організована до Дня Європи.

В історії української літератури перекладацтво завжди займало  очільне місце, оскільки  за висловом Михайла Ореста «…перекладна література … входить у склад  національної літератури, тому що основою і глибокою інтимною ознакою  останньої є мова». Зокрема, в  20-30-х роках минулого століття воно явило етап  потужного Відродження української культури в особах М.Рильського, М.Зерова, П.Филиповича, В.Підмогильного та ін. У період «хрущовської відлиги» небувалого розквіту  набуває перекладацтво, ставши   явищем, яке було названо згодом школою Григорія Кочура.  У наступні роки воно –  інтелектуальна ніша його учнів та послідовників. Виставка складається з розділів: «Антична література»,  «Християнська література»  (як витоки європейської літератури). Зразки перекладів 20-30-х років ХХ століття, здійснені неокласиками, представлені в першодруках.  Книги англійської,  німецької, французької, слов’янської літератур, а також окремі твори  письменників  Скандинавії, прибалтійських народів тощо представлені в перекладах  різних перекладачів у різних виданнях.    Експонується дитяча література від казок братів Грім, Г.-Х.Андерсена до пригод Гаррі Потера.   Окремо представлені  твори  Нобелівських лауреатів другої половини ХХ- початку ХХІ століть із  фондів музею.


evr_literatura620

З 15 травня експонується літературно-мистецька виставка «Болгарська літературна класика – знання для всіх. Невідомі архіви і культурні контексти», організована до Дня слов’янської писемності та культури».

Виставка організована спільно з Інститутом літератури Болгарської академії наук та столичною бібліотекою (м.Софія,  Болгарія). Проект реалізується за сприяння Посольства Республіки Болгарії в Україні та Центру болгаристики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У рамках музейної програми «Слово і образ» (Літератур. Мистецтво. Музика): 

З 18 травня відкрито виставку «Світ очима  душі: малярські роботи Василя Барки».

Виставка складається з 20 полотен пастельного живопису, написаних В.Баркою у США у 60-х ХХ століття. Картини визначаються  оригінальністю стилю, м’якістю колористики  й на загал духовидністю їх автора.

Твори експонуються з фондів музею вперше.

 

vasyl_barka620

З 25 травня експонуватиметься  виставка «Дерево пізнання» (Школа петриківського розпису). До уваги відвідувачів мистецькі полотна 24-х українських майстринь. Виставка відбудеться за участю Всеукраїнської громадської організації «Поступ жінок-мироносиць» (голова  організації – Зоя Ружин).

Продовжує експонуватись виставка «Миші» Соні Атлантової. Літературно-мистецький проект «Миші» – це ілюстрована казка-шкряботушка «Миші» Соні Атлантової і експозиція арт-об’єктів авторства одного з персонажів казки – мишки Мусія. Арт-проект є спробою відобразити прихований світ мишачого життя, розкрити потаємні глибини світогляду мишей, нюанси їхньої психології, а також ознайомити з їхнім побутом і фольклором. У цьому проекті має місце синтез кількох видів мистецтв: традиційного й актуального – осмислення буття мишей відбувається не лише засобами літератури і книжкової графіки, але й живопису та інсталяції.