Квітень 26, 2018

Українська література на початку третього тисячоліття

«Лише культура може стати плеканням духовного зерна, необхідного для творення духовного хліба, від якого зможемо віднайти кожен у собі і всі разом у народі, в якому судилося нам народитися, світло світу, котре й учинить нас повновартісними людьми без комплексу меншовартості та пригнобленості».

Валерій Шевчук

Сучасна українська література побудована на фундаменті віко­вих традицій, але, водночас, це якісно новий продукт новітнього глобалізованого інформаційного світу. Внаслідок більшої свободи, відкритості українського суспільства та значно ширших контактів iз культурами (у т. ч. літературами) інших країн сучасна українська література урізноманітнила коло тем та проблем, у тому числі раніше заборонених, збагатилася використанням новими стилістичними прийомами (постмодернізм, неоавангард), вільного вживання нецензурної лексики, суржику тощо. Сьогочасна література прикметна синкретизмом жанрів, своєрідною епатажністю, а також своєрідним осмисленням соціальних проблем та історичної пам’яті. На сторінках багатьох сучасних книг закарбовано надзвичайно важливий період в історії незалежної України, і це не тільки допомагає людям, які стояли пліч-о-пліч на Майдані, впізнати там себе, згадати нові знайомства та сумнозвісні втрати, але й побачити всім нам, наскільки той час був епохальним кроком до зміни свідомості української нації. Саме література, як і ЗМІ, здатна творити нове мислення, тому українська книга — це цілком реальний шлях революції свідомості, яка зараз дуже необхідна українській державі.

Усвідомлюючи складність теми та неможливість у повній мірі відобразити сучасний літпроцес, ми не претендуємо на вичерпність теми, оскільки література сьогодення перебуває в безперервному процесі розвитку та становлення. Пропонована літературна виставка представляє українську літературу за останні десятиліття нового тисячоліття.

На виставці експонуються книги з фондів музею. В основу побудови покладено жанровий принцип: представлені проза, драматургія, проза, есеїстика, книги для дітей, а також антології поетичні, прозові та антології вистав. Окремо представлена наукова література – літературознавство та книги з історії України. Привертає увагу відомими іменами художня документалістика (спогади, листування тощо).

Виокремлено два розділи перекладної літератури: українська література мовами світу, а також світова література в перекладах українською. «…В історії культури, історії народів світу мистецтво перекладання літературних текстів не тільки відігравало й відіграє величезну роль, а й більше того – було немало періодів, коли саме воно давало духовне наповнення життю певної нації, а то й цілих цивілізацій», – слушно зазначив Іван Дзюба.

Стилізований Майдан та сьогоднішня війна відтворені в живописі, книгах, меморіальних речах, що разом творять нашу сучасну історію.

Зоровий ряд виставки представлений портретами сучасних українських письменників художника Володимира Слєпченка – члена Національної спілки художників України, Заслуженого діяча мистецтв України, народного художника України.

З великою зацікавленістю та вдячністю поставимося до всіх зауваг та побажань відвідувачів виставки. Гарного перегляду!

К_література_нового_тисячоліття_А3_новый размер