Травень 15, 2018

Персональна виставка майстра сучасної української книжкової графіки Костя Лавра

Днями в Національному музеї літератури України свої двері відкрила персональна виставка лауреата Шевченківської премії, премії імені Лесі Українки, відомого українського художника, визначного майстра сучасної української книжкової графіки Костя Лавра.

IMG_1982_новый размер IMG_1985_новый размер

Кость Лавро – один із найяскравіших і найколоритніших українських книжкових графіків. Поєднавши засадничі постулати українського авангарду 20-х років з найтиповішими рисами українського народного малярства, він витворив свій – неповторний, яскравий і, водночас, глибоко національний стиль. Роботи Костя Лавра неодноразово входили до каталогів найпрестижніших виставок дитячої книги.

IMG_1989_новый размер IMG_1990_новый размер

Творчу манеру цього художника важко сплутати з кимось іншим. Можливо, як ніхто з його ровесників. Кость Лавро вміє вичакловувати зі своєї пам’яті чисті й недвозначні праукраїнські архетипи. В його ілюстраціях мовби відсутнє поняття Часу – вони, радше, позачасові, бо відтворюють не сучасність чи давнину, а певну вічну сутність: якщо це зайчик, то з нього аж вихлюпується ніжність і беззахисність; якщо це кіт – то він промениться таким уродженим лукавством, хвалькуватістю і м’якою нахабністю, що глядачеві важко стримати посмішку. Здається, саме про цього – Лаврового – зайчика і котика співали нам у дитинстві. Часто ловиш себе на думці, що суто людських, яскраво-індивідуальних рис у його чотириногих героїв більше, ніж у багатьох «homo sapiens»…

Як зізнався художник, своїх персонажів малює з себе. «Інколи доводиться ставати перед дзеркалом і скривлюватися, і швиденько перемальовувати.  Мене надихає текст, на який створюю ілюстрації. Малюю без ескізів. Всі мої витвори – це я сам, хіба там, де лисичка, – то малюю з дружини. Щодо підбирання кольору, то в мене спрацьовує арифметичний досвід. Мені завше хочеться заповнити кожен сантиметр ілюстрації”.

IMG_1991_новый размер

Мабуть, не випадково саме його «Котик та півник» став першою книгою в українському книговиданні, права на англомовну версію якої придбало одне з найвідоміших у світі видавництв «Alfred Knopf» («The Cat and the Rooster», Нью-Йорк). Кость Лавро також є одним з переможців престижної виставки дитячої книги та ілюстрації в Болоньї (Італія) та Тегерані (Іран). Марка Костя Лавра «Ігри XXVII Олімпіади в Афінах 2004 р.» завоювала срібну медаль Міжнародного Олімпійського Комітету.

IMG_2003_новый размер IMG_2006_новый размер

Кость Лавро – широко відомий в Україні та багатьох країнах світу художник-ілюстратор дитячих книжок та журналів. Протягом останніх п’яти років він проілюстрував такі книги: «Ніч перед Різдвом», «Улюблені вірші», «100 КАЗОК», «Різдвяна Рукавичка», «Українська абетка», «Козак Петро Мамарига», «Пан Коцький» (усі – видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»), «Карнавал» (видавництво «Каліграм», Швейцарія), «Різдво Великого Вовка» (видавництво «Баярд-прес». Франція). Усі ці книги були представлені на міжнародних книжкових виставках-ярмарках в Україні, США, Франції, Швейцарії, Японії, Італії, Китаї, Бразилії, Ірані.

«Ніч перед Різдвом» здобула кілька найвищих книжкових нагород, серед яких – титул «Найкраща дитяча книга 2007 року» на всеукраїнському конкурсі «Книга року» та диплом 1-го ступеню за перемогу у конкурсі «Искусство книги» (Росія, 2007). Книжками з ілюстраціями Костя Лавра зачитуються «малята від 2 до 102» у багатьох країнах світу.

Творчий поступ Костя Лавра пов’язаний передовсім зі становленням дитячого видавництва «А-БА-БА- ГА-ЛА-МА-ГА», де він працює на посаді головного художника. Саме його стиль великою мірою визначає творче обличчя цього видавництва.

Книжки, проілюстровані цим художником, стали визначною подією в українській культурі.