Липень 24, 2018

І просвітилась Руська земля хрещенням своїм…

В складні для народу часи, коли воля та навіть життя всієї країни стає під загрозою, споконвіку українці шукали опору та джерело духовної сили у православ’ї. Адже сила віри здатна творити справжні дива, повертаючи міць та мужність, не даючи зламатися під ворожим наступом, – й перемогти в боротьбі за щасливу долю країни.

Повниться українська земля великою шаною до тих, хто здатен нести хрест духовного лідерства, надихаючи співвітчизників на подвиг, та власним прикладом надаючи мирянам орієнтир праведного життя. В дні, коли Україна святкує 1030-річчя хрещення Руси-України, у Національному музеї літератури України відкрито виставку «І просвітилась Руська земля хрещенням своїм…», експонати якої наочно демонструють глядачеві глибокі духовні традиції, що зберігає історія нашої держави. Представлені на виставці книги та портрети розкривають подвижництво української духовної еліти, письменників і релігійних діячів, частину з яких причислено до лику святих. Уперше експонуються книги, подаровані Національному музею літератури України Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом.

Києво-руська література на виставці представлена іменами Антонія і Феодосія Печерських, Нестора-літописця, митрополита Іларіона, святого Кирила Турівського, ігумена Сильвестра та інших знаних духовних подвижників. Їхні портрети, а також портрети українських духовних письменників ХVІ – ХVІІІ ст. передала до Музею для тимчасового експонування Київська православна богословська академія. Візуальний ряд органічно доповнюють раритети з фондів НМЛУ – «Апостол» Івана Федорова 1564 р. та Біблія 1903 р. – перший повний переклад українською мовою, здійснений Пантелеймоном Кулішем, Іваном Пулюєм та Іваном Нечуй-Левицьким.

Київські князі Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Володимир Мономах сприяли розвитку національної літератури – оригінальної і перекладної, духовної і світської, – розбудовували церкви та монастирі, бібліотеки.

Гуманістичні ідеали давньої української літератури суголосні нашому часові. Книги, видані Українською Православною Церквою Київського Патріархату за часів Незалежності, стали неоціненним внеском у розвиток духовної культури України. Відвідувачі зможуть побачити плоди тридцятирічної праці учених-богословів, перекладачів, видавців, мистецтвознавців, літературознавців у таких розділах експозиції: богослужбова література (запрестольне Євангеліє, видане до 2000-ліття Різдва Христового, Псалтирі, Часослови, Мінеї, Тріоді Пісні і Цвітні, Октоїхи, Требники, Акафістники, молитовники); видання святих отців Церкви в українських перекладах; оригінальна давня література; наукова та просвітницька література. Вперше сучасною українською мовою видане повне зібрання творів Іоанна Золотоустого (ІV ст.) в 25 книгах. В цій же серії видано багатотомники праць блаж. Ієроніма, блаж. Августина Аврелія, свт. Василія Великого, свт. Афанасія Великого та багатьох інших подвижників. Експонується Добротолюбіє в 5 томах – антологія  писань святих отців, завдяки якій православні долучаються до духовного досвіду аскетів і святих. Найпопулярніша книга українського народу у ХVІІІ ст. «Житія святих» Димитрія Ростовського, видана в перекладі сучасною українською мовою у восьми книгах, належить до вершинних здобутків оригінальної вітчизняної літератури.

Впродовж віків українські духовні і світські письменники виборювали право на незалежність української церкви. Серед них – митрополити Михайло Косів, Іван Огієнко, патріарх Мстислав. Продовжує в наш час справу духовної розбудови України Святійший Патріарх Філарет. Окремий розділ експозиції висвітлює його наукову спадщину, діяльність Київського Патріархату Української Православної Церкви.

01Афиша Хрещення final